Och precis som på beställning för övervikten, så kommer nu den födoämneskris, som ovillkorligen måste bli följden av dels ett mindre diversifierat och alltmera specialiserat jordbuk och dels ett alltmera centraliserat och vinstdrivande jordbruk. Fast den kommer nog inte att träffa sina högsta behov av svält med någon större precision, man kan faktiskt nästan misstänka att det omvända förhållandet kommer att gälla.
Idén med att odla mat som födoämnen har väl kommit rätt långt ifrån sitt egentliga och ursprungliga syfte, all den stund som den verksamheten övergår till att bli ett vinstmaximerande moment inom det valutafinansiella systemet, då det som bekant istället kan vara mera lönsamt att inte bruka jorden alls, det beteendet torde ju givet en bestämd födoämnesåtgång i alla fall öka trycket på försörjningen på andra odlingsplatser, vilket i sig gör att ett färre antal större produktionsytor ökar risken för betydande frånfall i produktionen.
Att sedan jordbruket minskar i omfattning eftersom det föreligger en högre utväxling på arbete och lönersättning i att handla med pengar, för ju med sig det i och för sig rätt obetydliga problemet att det inte går att äta pengar som födoämnesersättning.
Men det är ju tur att det finns så mycket pengar på jorden nu när det blir brist på födoämnen...
Jorden är som bekant ganska rund.
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.