Deripaska & Kubal - 450 Jobb På Spel

2026-05-06

Naaaawh..

Ett hemligt dokument från Skatteverket, som ST tagit del av, avslöjar nya detaljer om krisen på Kubal.

Den ökände Putin-vännen Oleg Deripaska uppges i praktiken styra företaget – igen.

Nu står 450 jobb på spel.

Kubal i måndags, det vill säga den 4 mars. Utleveranserna av aluminium har stoppats och enligt uppgifter är det över 10 000 ton i de växande lagren.

Kubal i måndags, det vill säga den 4 mars. Utleveranserna av aluminium har stoppats och enligt uppgifter är det över 10 000 ton i de växande lagren.

Skatteverket har gjort en omfattande utredning av ägandet bakom Kubal och kommit fram till att moderbolaget En+ kontrolleras av den ryske oligarken Oleg Deripaska, kan ST avslöja.

Konsekvensen riskerar att bli ytterst allvarlig för aluminiumsmältverket i Sundsvall. Till följd av den ryska invasionen av Ukraina omfattas Oleg Deripaska sedan april 2022 av sanktioner, vilka nu kan komma att omfatta dotterbolagen – även Kubal.

Utredningen blev, enligt ST:s uppgifter, klar i slutet av mars, det vill säga i direkt anslutning till att polisen slog till mot Kubal och grep två personer i ledningen som är misstänkta för grovt sanktionsbrott.

Det 58-sidiga förslaget till beslut sätter krisen på aluminiumsmältverket i ett nytt ljus. Konkret kräver Skatteverket att 40 miljoner kronor på Kubals skattekonto ska ”frysas”. Det är den term som används i dokumentet.

Rysslands president Vladimir Putin i samtal med oligarken Oleg Deripaska 2006.

Skälet är att man anser att bolaget helt styrs av den sanktionslistade oligarken Oleg Deripaska.

Dokumentet är en detaljerad redogörelse för ett avancerat ekonomiskt och juridiskt upplägg, i syfte att att kringgå internationella sanktioner, enligt myndigheten.

Det här är slutsatser som Kubal motsätter sig i ett skriftligt uttalande via ett mejl som vd Mats Andersson, en av de som nu utreds för grovt sanktionsbrott och nekar till anklagelserna, skickat till ST:

”Förslaget och utredningen bygger på rättsliga bedömningar som Kubal bestrider. Ingen person har åtalats för brott, Skatteverket har inte fattat något slutligt beslut, och frågan ligger för närvarande inte hos domstol”, skriver de i mejlet.

Den avgörande detaljen i Skatteverkets utredning är hur ett ryskt presidentdekret ska ha blivit ett vapen. Dekretet ger ryska bolag rätten att helt enkelt ogiltigförklara röster från aktieägare i ”ovänliga stater” – som Sverige, USA och Storbritannien.

Jag håller inte med utredningen

Skatteverkets analys av detta är knivskarp. Med dekretet i ryggen kan Deripaska, trots ett minoritetsägande på pappret, få en röstmajoritet på 70 procent på bolagsstämman, hävdar myndigheten.

”Deripaska kan således ensam rösta igenom beslut på stämman som fordrar både enkel och kvalificerad majoritet”, skriver Skatteverkets utredare.

Det skulle i så fall i praktiken kunna ge honom total kontroll att byta ut styrelsen eller besluta om nya vinstutdelningar.

Kubal pekar på att en liknande kontrollteori tidigare prövats av svensk domstol – och då avvisades.

”I det målet fick Kubal rätt, och domstolen slog fast att bolaget inte ska behandlas som kontrollerat av en sanktionslistad person på grundval av antaganden snarare än bevisning”, skriver bolaget.

”Folk är oroliga, utan tvekan”, säger fackordförande Stefan Hultman. Han är kritisk till Skatteverkets slutsatser om ägandet.

Men den bilden delas inte av facket på Kubal. Stefan Hultman, ordförande i IF Metalls avdelningsstyrelse, tycker att Skatteverket drar felaktiga slutsatser.

– Bara för att Putin skriver i en order att det inte får finnas utländska styrelseledamöter så betyder inte det att Deripaska styr helt och hållet. Den slutsatsen är helt fel. De utländska representanterna sitter de facto kvar i bolagen. Jag håller inte med utredningen, säger han.

Dessutom hävdar Hultman att presidentdekretet ska tas av En+ styrelse för att bli giltigt, och det har inte gjorts.

Som bevis på ett medvetet upplägg pekar Skatteverket ut en misstänkt skenaffär. I oktober 2023 köper ett okänt ryskt bolag, SFO Standart-3, en stor aktiepost i Deripaskas koncern En+ Group. Bolaget saknar anställda, intäkter och har knappt några tillgångar.

Vi försöker informera om det vi känner till

Ändå genomförs affären. Prislappen; cirka 8 miljarder kronor, finansieras med ett lån. Haken; aktierna saknar helt rösträtt. Skatteverket avfärdar upplägget som en papperstransaktion med ett enda syfte, att dölja Deripaskas ägande.

Myndigheten skriver: ”Skatteverket anser det osannolikt att SFO Standart-3 skulle skuldsätta sig med betydande belopp för att förvärva andelar utan rösträtt – om bolaget var en oberoende tredje part i förhållande till En+ Group.”

Rekordpriser på aluminium just nu – men på Kubal har krisen skärpts. Skatteverket hävdar nu att ryska intressen styr.

Tidigare har ST också kunnat berätta att Kubal under 2023 och 2024 betalade ut 998 miljoner i vinstutdelning som nu är föremål för en skattetvist. Skatteverket hävdar att ägarna slussade vinsten till Qatar via ett bulvanföretag på Cypern och har krävt in 283 miljoner i skatt.

– Att moderbolaget inte betalar skatt är helt vansinnigt. Det har vi sagt åt dem också. Det måste man göra, man ska göra rätt för sig, säger Stefan Hultman.

Läget på Kubal är krisartat på flera plan.

Samtidigt som priset på aluminium under våren rusat på världsmarknaden sväller lagren på fabriksområdet i Sundsvall. 450 anställda går till jobbet varje dag för att tillverka aluminium som ingenstans levereras.

Kubal betonar att produktionen fortsätter och att bolagets prioritet är att skydda medarbetarna och upprätthålla säker drift.

Över 10 000 ton och värden för hundratals miljoner har samlats upp på fabrikens öppna områden.

– Folk är oroliga, utan tvekan, säger Stefan Hultman.

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram