Trump & Kanada I SvD

2025-03-13
Top of the pops Jimmy Savile var polare och talskrivare till Kung Charles som just utsåg Mark Carney till Kanadensisk Premiärminister..
Han, Mark Carney alltså, efterträdde Åsa-Nissebeundraren Sir Mervyn King den 1 juli 2013. Han var lustigt nog den första icke-britt som utsågs till rollen sedan Bank of England bildades 1694.
Bank of England fick ytterligare befogenheter från 2013, såsom möjligheten att ställa krav på bankkapital.
Carney, som chef för Bank of England , så deltog han i ett bilateralt möte med Guido Sandleris, chef för Argentinas centralbank då Christina Kirchner var president.... BTW Hon känner Vladimir Putin...
Innan han tillträdde tjänsten hade Carney redan indikerat oenighet med Bank of Englands verkställande direktör för finansiell stabilitet Andy Haldane , särskilt om bruttosoliditetskvoter och bankupplösningar. Han har citerats för att ha sagt att Haldane inte har en "korrekt förståelse för fakta" om bankreglering. Det är vad som Storchefen kallade för bristande förmåga till höjd på det abstrakta tänkandet 😉
Han, Carney igen alltså, ansågs ha erbjudits ett totalt lönepaket på cirka 624 000 £ (844 000 USD) per år, cirka 100 000 £ (135 000 USD) mer per år än hans föregångare, såklart så att han skulle se riktigt girig ut
Strax innan, märkligt nog, Carney tillträdde tjänsten så tog faktiskt Bank of England över de finansiella regleringsuppgifterna från Financial Services Authority.
Carneys ändringar av bankens operativa rutiner hjälpte till att modernisera institutionen genom att göra mycket mer - tadaaa - medieframträdanden än sin föregångare, inklusive kontroversiella tillkännagivanden under två folkomröstningar. Carney implementerade en policy som kallas "framåtriktad vägledning" där banken inte skulle höja räntorna om arbetslösheten var över 7 % för att försöka uppmuntra företagsutlåning. Denna policy, som innehöll många villkor, eller "förbehåll", skulle senare anses vara förvirrande och komplicerad....
Så allt är verkligen helt oplanerat och har ingenting alls med Centralbanksystemet att göra - Nisse imponerar alltså.

https://www.svd.se/a/73gPko/i-samtal-trump-vill-riva-upp-gransen-till-kanada
"Under ett samtal i februari pratade Donald Trump med Justin Trudeau om att riva upp avtalet som bestämmer gränserna mellan Kanada och USA. När han nu inför höga tullar anklagas Trump för att vilja krossa Kanadas ekonomi.
Måndagen den 3 februari pratade USA:s president Donald Trump med Kanadas avgående premiärminister Justin Trudeau vid två tillfällen. Huvudfrågan var de tullar som Trump hotat att införa mot grannlandet som svar på att Kanada enligt honom inte lyckats stoppa illegala migranter från att smuggla in droger i USA.
Men det var inte det enda Trump ville ta upp, rapporterar New York Times som pratat med fyra källor med insyn i samtalen.
Den amerikanska presidenten framförde också att han vill riva upp det avtal från 1908 som bestämmer gränsen mellan länderna.
Vid flera tidigare tillfällen har Trump pratat om att göra Kanada till USA:s 51:a delstat. På en pressträff i januari sa han att han ville använda ”ekonomisk kraft” för att ta över landet.
Efter telefonsamtalen den 3 februari började Trudeaus regering ta hans utspel mer seriöst.
Lätta avtal att riva
Inte minst sedan flera efterföljande samtal mellan representanter från de respektive länderna åter har tagit upp Trumps idéer. Den amerikanska handelsministern Howard Lutnick ringde upp Kanadas finansminister Dominic LeBlanc efter ledarnas samtal den 3 februari och meddelade att Trump insett att relationen mellan länderna styrdes av avtal som är lätta att riva upp.
Han nämnde bland annat att Trump vill stänga ute Kanada från underrättelsegruppen ”Five eyes”, bestående av USA, Kanada, Storbritannien, Australien och Nya Zeeland. Han vill riva upp avtalet som reglerar hur länderna sköter och delar på de sjöar som ligger vid gränsen och tillhör båda länderna. Trump har också tittat på det militära samarbetet mellan de två grannländerna. Den amerikanska utrikesministern Marco Rubio har dock avfärdat uppgifterna om att Vita huset vill riva upp det militära avtalet.
Trump och Trudeau kom överens om att skjuta upp införandet av tullar i en månad under sina samtal den 3 februari. Men i veckan infördes de. På onsdagen svarade Kanada med mottullar till ett värde av drygt 200 miljarder kronor.
Trudeau kallar tullarna för ”helt omotiverade” och anklagar Trump för att vilja se en kollaps av den kanadensiska ekonomin.
– För det kommer att göra det enklare att annektera oss, sa han på en pressträff tidigare i mars.
På tisdagsmorgonen skrev Trump på den egna plattformen Truth Social att alla tullar skulle försvinna helt om Kanada blir en amerikansk delstat. Kanadensarna skulle få lägre skatter och en starkare militär, påstod han.
”Den konstgjorda separationslinjen som drogs för många år sedan kommer äntligen att försvinna, och vi kommer att ha den säkraste och vackraste nationen i världen”, står det i inlägget.
Nya premiärministern tydlig
Påståendet att tullarna försvinner om Kanada blir amerikanskt skulle kunna upplevas som ett hot, enligt folkrättsexperten Pål Wrange. Men än så länge har inte Trump gjort något som strider mot folkrätten.
– Om det skulle komma ett seriöst hot om handelsembargo skulle jag säga att den gränsen passeras, säger Pål Wrange.
En handelsblockad skulle innebära att USA slutar att exportera varor helt till Kanada och också försöker stoppa andra länder från att handla med landet, i syfte att påverka Kanadas politik.
Men än så länge håller sig Trump alltså inom ramen för det som anses lagligt, om än odiplomatiskt, påpekar Wrange.
Och den tillträdande kanadensiska premiärministern Mark Carney har gjort tydligt att han inte tänker vika sig för USA.
– Kanada kommer aldrig att bli en del av Amerika på något sätt, i någon form, sa han i sitt segertal för några dagar sedan.

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram