Carl Norberg - Palanthir
Start
Arkiv
Själsligt
Vägen hit
Om Carl
Ingeborg Widerberg Roddar Västernorrlandsgruppen
2025-01-06
https://www.st.nu/2025-01-05/hon-har-tagit-over-lokala-hemvarnet/
"Ingeborg Widerberg har tagit över rodret för Västernorrlandsgruppen.
I en tid när Norrland blir alltmer intressant för Nato ska hon leda hemvärnet i Medelpad.
– Vi söker jättemycket folk, säger hon.
Västernorrlandsgruppens nya chef Ingeborg Widerberg kommer ursprungligen från Sprängsviken utanför Kramfors. I dag bor hon i Karlskrona.
Det har gått tre månader sedan hon tillträdde sin nya chefsroll under en högtidlig ceremoni på gamla KA5-området.
Sin bakgrund har hon inom marinen, men närmast kommer hon från en tjänst i operationsstaben på Försvarsmaktens högkvarter. Där sker bland annat försvarsplaneringen av Sverige tillsammans med Nato.
– Det är verkligen som att gå från örnperspektivet till att landa ner på backen, säger hon.
– Men har man jobbat i Försvarsmakten länge så behöver man byta position. Annars kanske man blir för hemtam och tycker att man sitter på hela sanningen, vilket man oftast inte gör. Man behöver se hur de beslut man fattar också faller ut i slutändan.
Med sin egen chef i Boden, möten i Stockholm och bostaden i Karlskrona lägger hon många mil bakom sig varje månad.
Men det är på backen, i Härnösand, som hon nu ska leda Västernorrlandsgruppen som stödjer och utbildar de två lokala hemvärnsbataljonerna i Medelpad och Ångermanland.
Under Västernorrlandsgruppen finns Ångermanlandsbataljonen och
Under Västernorrlandsgruppen finns Ångermanlandsbataljonen och Medelpadsbataljonen.
I hemvärnet i norra Sverige är cirka 70 procent av platserna fyllda.
Tidigare har det varit viktigare från Försvarsmaktens sida att etablera förband i södra Sverige jämfört med norra. Med Natointrädet har den synen förändrats.
– Nu är det en annan säkerhetspolitisk kontext när vi är allierade, så nu finns det ett större intresse här i norr från Natos sida, i och med det även för oss, säger Ingeborg Widerberg.
Det kan handla om förmågan att förflytta trupper genom Sverige till Finland och gränsen mot Ryssland, det vill säga transitera förband. Huruvida det påverkar arbetsuppgifterna och behovet av mer folk till hemvärnet lokalt återstår att se.
– Hemvärnet är baserat på vilket behov man har att skydda, det vill säga vilka skyddsobjekt som finns. Då kan det såklart var så att när man börjar titta på behovet att flytta förband, så kanske det uppstår ett behov av Nato-baser här uppe. I så fall tillkommer kanske fler objekt att skydda, säger hon.
Ingeborg Widerberg leder hemvärnet i en tid när Försvarsmakten utökar. Även Västernorrlandsgruppen kommer troligtvis att få utökade arbetsuppgifter som de ska kunna lösa ut i händelse av krig.
Men att hemvärnet ska växa gäller oavsett. När Ryssland invaderade Ukraina 2022 ökade ansökningarna lavinartat. Nu har den stora toppen betats av och de har i stället behov av fler frivilliga.
En utmaning i norra Sverige är att endast cirka 7o prcent av platserna är fyllda. Enligt Ingeborg Widerberg beror det på att det finns mindre folk i norra Sverige, men också på en naturlig omsättning på personal.
– Jag upplever alltid att det finns ett stort intresse och att folk vill. Utmaningen är frivilligheten i och med att alla måste göra det här på sin fria tid. Då är det egentligen konkurrensen med familj, vänner, jobb, idrott och allt sådant som spelar roll.
För att försöka förbättra bemanningen startar en pilotutbildning till sommaren särskilt riktad till specialister inom hemvärnet som inte har gjort värnplikten. Det är annars ett krav för att bli skyttesoldat.
– Jag tror att det kan vara en öppning. Tanken är att även den som inte har gjort värnplikten ska kunna bli skyttesoldat i hemvärnet på sikt, säger Ingeborg Widerberg.
– Sen är det såklart viktigt att vi ser till att folk trivs också, att de får en meningsfull utbildning och en bra kamratskapskrets när de är här. Då tycker man kanske att det är mer värt att lägga tiden. Så där kan vi göra mycket.
För egen del är hon imponerad över hur vitt skilda erfarenheter som finns inom hemvärnet – allt i från bakgrunder som rektorer, läkare, it-tekniker till de som är nya på arbetsmarknaden.
– Det är hela samhällets spektra som man kan få chansen och möjligheten att träffa inom ramen för det militära, det är en jättestyrka, säger hon."
Dela på Facebook
Dela på Twitter
Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför
Patreon
Bli månadsgivare
Swish
Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.
«
SvD Utan Skuldmättnad Med De Rika I London
2025 01 06
»
Carl på social media
Visit our Facebook
Visit our Twitter
Visit our RSS feed
Patreon
Här kan du visa ditt stöd genom att
bli månadsgivare på Patreon
.
Swish
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.
De Fria
Besök folkrörelsen
som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin
facebook
pinterest
youtube
rss
twitter
instagram
facebook-blank
rss-blank
linkedin-blank
pinterest
youtube
twitter
instagram