Tiktok & Försäljningshinder

2024-03-14
Om lagförslaget om att tvinga Bytedance att sälja Tiktok går igenom finns det fortfarande flera hinder på vägen, skriver flera kolumnister.
Ett sådant hinder kan vara att förslaget strider mot amerikanska konstitutionen. Det senaste försöket att förbjuda appen i delstaten Montana revs upp i federal domstol av yttrandefrihetsskäl, skriver SvD:s techreporter Björn Jeffrey.
Sedan är det inte säkert att en försäljning av sociala medier-appen skulle gå igenom. Dels för att det skulle kräva kinesiska statens godkännande – och inget talar för att det skulle ges – och dels för att det skulle kräva en ”väldigt fet plånbok” hos köparen, skriver Bloombergs techreporter Kurt Wagner.
Dessutom skulle jättarna med fet plånbok kunna blockeras av konkurrenslagstiftningen vid ett sådant köp, skriver New York Times reporter David McCabe. Dock har senatorn och demokraten Mark Warner luftat idén om ett samriskbolag med amerikanska och europeiska intressenter, skriver han.

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram