Vi vill nog ändå gärna även tillägga det gamla vanliga, eftersom trots allt så är kontrollen över de telekominfrastrukturer som finns i de länder som anses som misstänkta, liktydigt med att deras underrättelsetjänster är kontrollerade i en eller annan omfattning.
"Enligt min mening finansierades attackerna av privata medborgare i Saudiarabien och organiserades från Tyskland och eventuellt Spanien. Alla kapare kom från stater nominellt allierade till USA eller dess protektorat.
Vad som också är ganska tydligt är att Israel - som minst - visste om att attacken kom, inte lyckades varna sina amerikanska "allierade". Israel var den främsta politiska nyttotagaren av attackerna den 11 september - men de besvärliga arabiska fienderna och bin Laden beskylldes för detta brott."
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.