Ytterligare om varför tingens ordning ser ut som den gör!
”Så här skrev jag den 17:e februari när nu SouthFront publicerar YTTERLIGARE en artikel om prickskyttar:
Inlägg 1:
"Att SouthFront nyligen hade en redogörelse för vilka prickskyttegevär som är i bruk i USA och Ryssland sade väl redan då en del.
Men att Carl Bildt, Göran Persson och Jan Eliasson alla tre blev hedersambassadörer i Ukraina efter Maidan-kuppen förstår väl ändå de flesta betydelsen av, även om man ej kan läsa emellan raderna, så kan man väl ändå förstå att det finns ett utrymme emellan raderna..."
Inlägg 2:
"Och hur var det nu med de krypskyttar som sköt både demonstranter och ukrainsk polis för att eskalera den politiska konflikten som sedermera ledde an till att den demokratiskt valda - om än korrupta - presidenten Viktor Yanukovych fick fly för sitt liv föranlett hans beslut att i sista sekund ej skriva under ett avtal med EU.
Är en svensk trupp i verkligheten en neutral trupp när där finns mycket goda skäl att misstänka svensk inblandning i den omvälvning - korporativa process - däribland Joe Bidens son Hunter jagat till sig en plats i styrelsen för gasbolaget Burisma. Detta som alltså var orsaken till Joe Bidens statsbesök i Stockholm för att genom regeringen Löfvén avblåsa NordStream 2 så att energiförsörjningen skulle gynna familjens egen plånbok.
Med tanke på att just Carl "Folkmordsmiljonären" Bildt fått en hedersambassadörspost i Ukraina, efter alla konflikter han tjänat pengar på, säger väl en del om hela frågan i sak.
Idag är för övrigt också dagen då UD uppger att dokumenten rörande Sveriges kampanj för att hamna i FN:s säkerhetsråd - så passande (Vi är JÄTTEFÖRVÅNADE! Not) - försvunnit."//M.A.
#LastBreaths
https://southfront.org/place-role-sniper-teams-modern-war/
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.