Vi börjar med "poängen" eftersom systemet går baklänges och är upp och ned, men: enligt Morgan Stanley, en kollega - bank, är det största hotet mot dess största europeiska konkurrent, Deutsche Bank, inte dess omfång av värdelösa låneexponeringar eller dess lika ogenomskinliga exponering mot Kina, eller dess massiva derivatbok, inte ens dess kultur av skenande korruption och brott som har resulterat i ständiga förändringar i den högsta ledningen under de senaste åren, utan de deflationistiska utmaningarna för lönsamheten - specifikt, " Risker till handeln / Marknads Intäkter och på grund av negativa räntor " som införts av ingen annan än Europeiska centralbanken!
Översatt till mer alldaglig prosa - förtroendet för centralbanksystemet är borta och Deutsche skall offras för att få igång en serie av räddningsaktioner. Så vi kommer därför inte särskilt osökt att tänka på Baltikum och då en viss bank, som numera av ingen tillfällighet alls är på förslag till försäljning - efter att en viss VD med ett hundsläktningsliknande namn har fått lämna Teatern. Teatertumult hördes som en viskning ifrån Skogstibble, festmissiv är här med farlig dramatik, här skall spelas lyxrevy man är väl rik.
Med andra ord, enligt Morgan Stanley som precis som DB är en FED - bank, är det största hotet mot lönsamheten, livskraften och den direkta förekomsten av den mest belånade affärsbanken i världen, det är alltså ingen annan än ECB-chefen Mario Draghi ...
Till vår odelade förtjusning kunde alltså Dråplige Draghi ännu en gång bedra aritmetikens gudar, eller inte.... så blir det bara ännu mer fånigt alltså.
Detta eftersom Draghi kommer att sänka räntan den 10 mars och skicka DB aktiekurs till friskt rekordlåga nivåer, och dess CDS:er till all time toppar, vilket kommer ge varje jämförelse med Lehman högre relevans varje gång, vid vilken punkt denna självuppfyllande profetia kan bli verklighet.
Och inte bara på grund av dessa faktorer. Minns att i konkursen av Lehman det var en viss tidigare Goldmanite som slutligen bestämde sig för att dra ur kontakten på banken -. USA: s finansminister Hank Paulson. Genom att göra så, utlöste han den största räddningsaktion av banksystemet i världens historia, och vad som kan ha varit den mest lönsamma perioden genom tiderna för Goldman bankerna samt den största resursöverföring - stölden - i mänsklighetens historia.
Denna period är slut nu, så det kan vara dags för en annan kleptomanisk grossistverksamhet, en global räddningsaktion för plundringssystemet. Bara en sak som saknas: "nästa Lehman" offerlamm, vars misslyckande kommer att bli en katalysator för nästa mega räddningsaktion för alla andra som kommer att överleva. Och eftersom denna räddningsaktion kommer att innebära monetära luftlandsättningar (både bildligt och bokstavligt) i biljoner i pappersform eller digitalpengar, kan centralbankerna bara få igång inflationen som de så önskar för att kunna behålla systemet
När det gäller den förstnämnda Goldmaniten som lägger i växeln denna gång, vet vi redan vem det är: Mario Draghi.
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.