Den gamle sjöbjörnen grymtade fryntligt i telefonen och menade att plimsollmärkenas utvecklingsriktning numera mest påminde om de opinionsbildningsmässiga väderballonguppsläppningarna.
Jovars,svarade jag - det kan ju vara som det är med den saken och det saknar nog inte helt bäring på den inneboende nödvändigheten i sig själv med den famösa återhämtningen i salig åminnelse, har du förresten hör något av densamma på senare tid.
Nej, svarade sjöbjörnen- senast den hördes av sågs den passerande Lands End på kurs ett åtta noll.(Söderut min anm.)
Ja det var ju märkligt detta, svarade jag - Trots att realekonomin till och med har fått ett nytt begrepp som heter disinfaltion - negativ inflation - a.k.a deflation, så tycks det mesta rulla söderut förutom för just bankverksamheterna, kan det bero på gravitationen tror du?
Absolut käre vän, svarade sjöbjörnen förnumstigt - det har ju alltid känts liksom lättare att segla söderut, det är på något vis mer nedförsbacke då.
Jaha, svarade jag - så egentligen kan vi se tiden an med avseende på den just idag redovisade BDI - utvecklingen? För trots allt så innebär ju ett ATL för BDI, att det rent statistiskt bara måste och kan bli bättre?
Absolut, svarade sjöbjörnen - men det finaste med söderhavet är att där finns det inga kor på isen.
Fanfar: BDI ATL - igen...
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.