Birgitta Om Jimpan Som Sveriges Trump

2026-03-21

Birgitta Ohlsson (C): Åkesson kan bli Sveriges Trump

”En allvarlig fara” • Kritiken mot Sverigelöftet

Idag 09:37

Uppdaterad:

Idag 10:11

Den tidigare liberala toppen Birgitta Ohlsson menar att Jimmie Åkesson har potential att bli Sveriges Donald Trump, det säger hon i TV4:s Nyhetsmorgon.

– Det här är en allvarlig fara, säger hon.

I veckan stod det klart att Birgitta Ohlsson byter parti till Centerpartiet efter kritik mot det egna partiet. I grund och botten handlar det om Liberalernas omsvängning mot Sverigedemokraterna.

I TV4:s Nyhetsmorgon beskriver hon Jimmie Åkesson och Sverigedemokraterna som auktoritära.

– Om man följer den resa som nationalistiska och populistiska partier gjort på högerkanten ute i Europa, där man har fått mer makt, inte minst i USA, då har man gått i den vägen.

– Att tro något annat, det är att vara naiv.

Du är medveten om att det är ganska långtgående anklagelser?

– Jag är ganska övertygad om att det är den vägen man kommer att gå. Om partiet växer och får fler plattformar.

Potential att bli Donald Trump

Birgitta Ohlsson går till och med så pass långt som att beskriva Jimmie Åkesson som en möjlig Donald Trump.

– Jag tror att han har god potential att kunna bli det, men en större och djupare maktplattform, det är jag ganska övertygad om.

Hon menar att Sverigedemokraterna satt den politiska agendan de senaste åren och att Liberalerna tidigare varit ett parti som stått upp för ”liberal solidaritet”.

– Jag tycker inte att Liberalerna har varit det liberala ankaret i regeringen.

Sverigedemokraterna gått allt för långt i migration- och rättspolitiken, enligt henne. Exempelvis genom tonårsutvisningar och angiverilagar. Hon tar också upp biståndet.

– Det var ett Liberalerna som stod upp för enprocentmålet när det gäller bistånd, det var ett reflekterande parti. Jag upplever inte att Liberalerna är det idag.

Sverigelöftet

Birgitta Ohlsson lyfter också det så kallade Sverigelöftet, alltså överenskommelsen mellan Liberalerna och Sverigedemokraterna.

– Det har Ebba Busch sagt är vatten värt, som Ulf Kristersson inte varit med och förhandlad och som Jimmie Åkesson sagt har varit mer av en diskussion.

I Sveriges Radios lördagsintervju säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) att överenskommelsen inte betyder någonting i en eventuell regeringsförhandling efter valet.

– Vi känner oss inte bundna utav dem på något vis.

Jimmie Åkesson (SD) har sagt i TV4:s intervjuprogram Frågan att partiet inte gjort några eftergifter i förhandlingarna med Liberalerna.

– Liberalerna har satt väldigt mycket av sin stämpel på det i formuleringar och urval och sådana saker. Men i sak, nej, vi har inte gjort några eftergifter i sak. Möjligen då eurofrågan där vi går med på en utredning om euron. Men med det förbehållet att vi låter folket rösta om det. Men vi har inte gjort några eftergifter på det sättet.

TV4 Nyheterna söker Sverigedemokraterna.

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram