Fredsstyrelseplatsovilliga

2026-01-23

Undrar åt en vän - om det var meningen att det skulle bli så här....

https://www.svd.se/a/wreaJG/steve-witkoff-riktar-hard-kritik-mot-sverige

"USA:s särskilda sändebud Steve Witkoff kritiserar Sverige för att inte gå med i Donald Trumps nya fredsråd. ”Det är mycket olyckligt”, säger han till SvD.

DAVOS USA:s särskilda sändebud Steve Witkoff är på väg till en ceremoni i kongresscentret när SvD:s utsända får ett samtal med honom om Trumps omstridda fredsråd som undertecknas idag. Han uttrycker sin besvikelse över att Sveriges regering valt att inte gå med i fredsrådet.

– Det är ett olyckligt och dåligt beslut av Sverige. Fredsrådet kommer att bli en organisation som gör mycket gott. Även om man inte tycker samma sak som oss i alla frågor så är det viktigt att man uppmuntrar kommunikation och sitter med vid bordet, säger han.

Han säger att han just träffat den schweiziska regeringen som fortfarande överväger om de ska gå med i fredsrådet eller inte. Samtal förs även med Ukraina, säger han. Hittills har Frankrike, Slovenien och Norge beslutat att inte gå med i rådet. Enligt vad SvD erfar har även Tyskland beslutat sig för att inte gå med. En tung tysk politiker säger ”vi håller en tydlig linje”.

Witkoff tycker att det är synd att länder tvekar.

– Vi är öppna för alla sorts åsikter. Men president Trump vill använda fredsrådet som ett sätt att undvika och avsluta konflikter. Han är väldigt tillgänglig för samtal och har ett mål: att skapa fred. Då är det viktigt att många länder är med, inklusive Sverige.

Kristersson om beslutet

Statsminister Ulf Kristersson förklarade på onsdagen varför Sverige har beslutat att inte gå med i Trumps fredsråd.

– Det är flera saker. Dels att det går långt bortom FN-säkerhetsrådsresolution. Det går långt bortom Gaza-frågan, sa Kristersson till en grupp svenska journalister på plats i Davos.

Han fortsätter med invändningar mot fredsrådet:

– Det antyder att man sätter upp en helt separat struktur med USA i toppen. Det finns ett brett stöd för att bidra till att USA löser konflikter eller tar ledning för att lösa konflikten just med Gaza. Där finns ett brett stöd. Men det finns inte ett brett stöd att överge den samlade internationella ordningen som har tjänat världen väl.

”Trump vill stoppa blodbadet”

Hittills har 22 länder sagt att de ska gå med i USA:s fredsråd. Bland dem finns Israel, Saudiarabien, Ungern, Indonesien, Argentina och Turkiet. Kanada, Schweiz och Storbritannien uppges fortfarande fundera, liksom Vatikanen som också fått en inbjudan.

Trump har sagt att Ryssland vill gå med, men Vladimir Putin uppges fortfarande fundera.

Witkoff menar att fredsrådet är Trumps väg för att nå ökad säkerhet och fred på jorden, säger han. Det gäller även Ukraina, betonar han. Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj ska träffa Trump i Davos under dagen, bekräftar han.

– President Trump vill stoppa blodbadet. Människor dör varje dag. Jag tror att båda sidor vill stoppa detta, men det är många missförstånd. Nu är president Zelenskyj på väg hit till Davos för träffa Trump. Det är väldigt bra och ett steg framåt.

När president Trump invigde fredsrådet på torsdagen i Davos sa han att ”vi vill samarbeta med alla, inklusive Förenta Nationerna”. Men Tom Fletcher, undergeneralsekreterare i FN och chef för det humanitära hjälporganet Ocha, säger till SvD i Davos att ”vi deltar inte” på frågan om FN har en roll i fredsrådet.

Gunilla von Hall"

En annan slutsats från kvällens krismöte för europeiska ledare: De är mycket tveksamma till president Trumps Fredsstyrelsens plan för Gaza. ”Vi har allvarliga tvivel om ett antal delar i Fredsstyrelsens stadga som rör dess omfattning, dess styrning och dess förenlighet med FN-stadgan”, sade Antonio Costa, ordförande för Europeiska rådet, vid en presskonferens sent på kvällen.

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram