
Ja vilken otur, verkligen...
https://www.svd.se/a/43qWbe/sj-staller-in-tag-till-fjallen
"Oväder stoppar fjälltågen: ”Olyckligt”
Oväder stoppar tågtrafik till fjällen under lördagen.
Oväder stoppar tågtrafik till fjällen under lördagen. Foto: Magnus Hjalmarson Neideman
Mitt under vinterns stora fjällhelg ställs fullbokade tåg in norrut. Oväder stoppar tågtrafiken – och för vissa resenärer finns inga alternativ.
Malin Hector
Publicerad 11:51
Följ skribent
Mitt under en av vinterns mest intensiva resehelger ställs fullbokade tåg till fjällen in. Hårda vindar och snöoväder väntas slå mot delar av mellersta och norra Sverige under lördagen.
– Det är naturligtvis jätteolyckligt. Men vädrets makter rår ju tyvärr ingen över, säger Leila Fogelholm, presskommunikatör på SJ.
SMHI har utfärdat en orange varning för kraftig vind i kombination med snöfall i fjälltrakterna. Vädret väntas ge nedsatt sikt och mycket besvärliga förhållanden.
För resenärer med planer på att ta tåget till bland annat Åre, Duved och Östersund innebär ovädret omfattande störningar. Trafikverket har därför beslutat att stoppa all tågtrafik på sträckan Bräcke–Storlien under hela lördagsdygnet.
– Det finns en väldigt stor risk för kraftig vind, snöfall och nedsatt sikt, och därför har vi valt att ställa in tågtrafiken mellan Bräcke och Storlien under trafikdygnet i morgon, säger Fredrik Dahlstedt, kommunikationsstrateg på Trafikverket.
Så påverkas resenärerna
Beslutet gäller i nuläget enbart lördagen, men kan komma att omprövas.
– Vi följer väderläget och kan fatta nya beslut om prognosen förändras, säger Fredrik Dahlstedt.
SJ har redan börjat informera berörda resenärer om inställningarna.
– Det är fem tåg som ställs in mellan Stockholm och Duved – och det är fullbokade tåg, säger Leila Fogelholm på SJ.
Några ersättningsbussar kommer inte heller att sättas in.
– Det vill vi inte riskera att skicka ut personal och kunder på vägarna när det är så dåligt, säger hon.
För resenärerna återstår nu att boka om eller avboka sina resor. Trafikverket uppmanar resenärer att följa den aktuella trafikinformationen.
– Det viktigaste är att följa aktuell trafikinformation och operatörernas besked, säger Fredrik Dahlstedt på trafikverket.
Även färjetrafiken påverkas av vädervarningarna. Både Eckerölinjen och Destination Gotland har ställt in avgångar under lördagen och söndagen. "

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.