Palmepodd Prisad Med Guldörat

2025-10-22
https://www.svd.se/a/vgvep4/guldorat-2025-mannen-med-revolvern-vann-pris?fbclid=IwY2xjawNlycRleHRuA2FlbQIxMQABHlGtk_yZs0Jar-A-chTE0mQJwMVSc8HUotsgpdlaG_7jRkFb4IWQMr18krFV_aem_kbRCSoVOynu2WMMcnasV3w

"SvD:s succépodd ”Mannen med revolvern” tog hem segern i den tunga dokumentärklassen när radio- och poddbranschens prestigefyllda pris Guldörat delades ut på tisdagen.
SvD
Publicerad 2025-10-21
Svenska Dagbladets satsning på poddar har inte bara gjort avtryck hos lyssnarna. På tisdagens gala Guldörat prisades SvD igen.
”Mannen med revolvern”, serien från SvD:s podd Blenda som granskade Palmespåret som utredarna själva ser som mest intressant – Christer A – vann klassen ”Årets dokumentär”. Podden gjordes i samarbete med Filt.
Enligt nomineringen så lyckades podden med det omöjliga: att säga något nytt om – och göra gastkramande lyssning av – en av Sveriges mest tröskade nyhetshändelser, Palmemordet. Teorin om Christer A får liv när man hör utredare, släktingar och gamla bekanta berätta – och inte minst genom de unika ljudupptagningarna från interna möten och polisförhör. Här tecknas porträttet av en Palmemördare som är betydligt mer sannolik än den som pekades ut när utredningen lades ner.
Jon Jordås, Pernilla Ericson, Adam Svanell och Magnus Arvidson.
Jon Jordås, Pernilla Ericson, Adam Svanell och Magnus Arvidson. Foto: SvD
– Att vinna det här priset är förstås jätteroligt. Det är tuff konkurrens i dokumentärkategorin så det här är verkligen ett fint kvitto. Men det största kvittot är mottagandet från lyssnarna. ”Mannen med revolvern” nådde verkligen ut, säger SvD:s reporter Magnus Arvidson, som också har producerat poddserien.
”Mannen med revolvern” gjordes av Magnus Arvidson, producent, Björn Barr, redaktör och reportrarna Jon Jordås (Filt) och Pernilla Ericson. Programledare var Adam Svanell.
Priset är ett kvitto på att SvD:s satsning på ljud och kvalitetsjournalistik bär, tycker Erik Hedtjärn, redaktionschef.
– Det görs så otroligt mycket bra poddar. Att SvD kan fortsätta stå sig i den konkurrensen är faktiskt enastående, sa Erik Hedtjärn när nomineringarna presenterades.
Svenska Dagbladet var också nominerat i samma kategori, ”Årets dokumentär”, för podden ”Frälsaren” och i kategorin ”Årets ljudbild” för ”Mammaparadoxen”.
Det är Radioakademin som varje år utser Sveriges bästa ljudproduktioner till Radioakademins Guldörat."

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram