Om Sarah & Jeffrey I SvD

2025-09-29
https://www.svd.se/a/wgwV7A/ferguson-och-mandelson-nya-avslojanden-om-epsteins-kopplingar-till-kungahus-och-politik

"Sarah Ferguson ska ha hotats av Jeffrey Epstein, ändå kallade hon honom sin ”främsta vän” i ett mejl. Nu skakas såväl det brittiska kungahuset som Labourpartiet av den amerikanska sexförbrytaren.
Charlotta Buxton
Publicerad 2025-09-27
Följ skribent
LONDON Sarah Ferguson har länge betraktats som en av det brittiska kungahusets mest uthålliga överlevare. Hon har tagit sig igenom otrohetsskandaler, en skilsmässa och pinsamma rubriker i tabloidpressen. Men nu beskriver brittiska medier den senaste krisen som en dödsstöt för hennes offentliga roll.
Det handlar om ett mejl från 2011 där Ferguson kallar Jeffrey Epstein sin ”främsta vän” och ber om ursäkt för att hon tidigare kritiserat honom i medierna. Då var Epstein redan dömd för sexbrott.
Kopplingar till den amerikanska finansmannen har redan fått förödande konsekvenser för andra offentliga personer i Storbritannien, bland andra Sarah Fergusons före detta man prins Andrew. Nu dras även hon in i skandalen som också skakat landets politiker under de senaste veckorna.
”Hotade att förstöra hennes familj”
Då Jeffrey Epstein avtjänade sitt första fängelsestraff sade hertiginnan till brittiska medier att hon ”aldrig mer skulle ha något med honom att göra”. Sedan valde hon ändå att skicka honom ett mejl.
Enligt hennes vänner hade hon inget val. Efter att hon tagit avstånd från Epstein i medierna ska han ha hotat henne. I telefonsamtalet lät han som ”Hannibal Lecter”, säger James Henderson, en före detta rådgivare till hertiginnan i The Telegraph:
– Han sa att han tänkte förstöra hennes familj.
”Fergie” med ex-maken prins Andrew. Båda har dragits med i Jeffrey Epsteins fall.
”Fergie” med ex-maken prins Andrew. Båda har dragits med i Jeffrey Epsteins fall. Foto: Hollie Adams/AP
Men förklaringarna har inte mildrat reaktionerna. Flera välgörenhets­organisationer har nu kapat banden till hertiginnan.
– Det finns ingen mer giftig koppling än den till Epstein. Det här blir särskilt allvarligt eftersom mycket av hennes arbete är kopplat till barn, skriver BBC.
”Mörkrets prins” föll också
Sarah Ferguson är inte ensam. Under hösten har också Labour-veteranen Peter Mandelson fått betala för sina kopplingar till Epstein. I början av september fick han sparken från posten som Storbritanniens ambassadör i USA.
Mandelson har varit en maktspelare i över fyra decennier. Under Tony Blairs tid som premiärminister var han en central figur och fick smeknamn som ”the prince of darkness” och ”silver tongue”, av George W. Bush, som syftade på hans förmåga att påverka och övertala.
Efter politiken har han arbetat som konsult för bland andra Qatar och det kinesiska klädmärket Shein. Han har också enligt medier haft en långvarig vänskap med USA:s finansminister Scott Bessent. I dag säger han att han ångrar sin relation till Jeffrey Epstein.
Också Peter Mandelson sänktes av gamla meddelanden – bland annat en födelsedags­hälsning i en bok till Epstein. I det 11-sidor långa brevet syns bilder av Mandelson, som är homosexuell, med lättklädda flickor. Han kallar Epstein sin ”bästa vän”. Födelsedags­boken innehåller också en hälsning undertecknad ”Donald Trump”, men den amerikanska presidenten har avfärdat den som en förfalskning.
Ökat tryck på Starmer
Avslöjandena har också ökat trycket på premiärminister Keir Starmer inför Labours partikonferens som börjar nu på söndagen.
Starmer har sagt att Peter Mandelson aldrig skulle ha fått jobbet som USA-ambassadör om han ”känt till hela historien om hans vänskap med Epstein”.
Enligt näringsminister Peter Kyle valdes Mandelson till ambassadör på grund av sina ”unika färdigheter”. Och brittiska medier har undrat om det var veteranpolitikerns kontakter som uppfattats som en tillgång.
Keir Starmer befinner sig nu i ett allt mer pressat läge. Och avslöjandena om Peter Mandelson har fått partikollegor att ifrågasätta hans omdöme.
Under veckan före partikonferensen ryktas det bland annat att Manchesters populära vänsterborgmästare Andy Burnham har siktet inställt på toppjobbet.
Premiärminister Keir Starmer, till höger, försvarade först Peter Mandelson. Men situationen blev till sist ohållbar.
Premiärminister Keir Starmer, till höger, försvarade först Peter Mandelson. Men situationen blev till sist ohållbar. Foto: Carl Court/AP
Enligt en färsk YouGov-mätning är Keir Starmer dessutom en av de minst populära regeringscheferna i Europa, med stöd från endast 22 procent av britterna efter drygt ett år vid makten. Högerutmanaren Reform leder i flera opinionsmätningar och skulle enligt The Times ha möjlighet att bilda regering om ett parlamentsval hölls nu.
Partiledaren Nigel Farage har i intervjuer sagt att han själv ”tackat nej” till en inbjudan till Jeffrey Epsteins privata ö.
Pengar och utpressning
Pengar pekas ut som en gemensam nämnare i både Sarah Fergusons och Peter Mandelsons kopplingar till Epstein.
– Han fascinerades av makt och pengar och han har svagheter. Han gillar att ha en livsstil han inte har råd med, säger en vän till Peter Mandelson i en intervju med BBC.
Enligt Financial Times betalade Jeffrey Epstein drygt 7 500 dollar, motsvarande 70 850 kronor, för två av Mandelsons flygresor 2003 – något som inte deklarerades av politikern.
Sarah Ferguson ska enligt The Times ha fått 190 000 kronor av Epstein, pengar hon enligt uppgift använde för att betala av delar av en skuld på över motsvarande 63 miljoner kronor. Som ett tack bjöds Jeffrey Epstein in till prinsessan Beatrices 18-årsfirande på Windsor Castle, enligt medier.
I den nyutkomna boken ”Entitled”, av journalisten Andrew Lownie, beskrivs Sarah Ferguson som fångad i en ond cirkel av skulder och ekonomisk desperation. Enligt boken jämförs Epsteins nätverk med en utpressningsmaskin – och källor ifrågasätter om hans död i fängelset 2019 verkligen var självmord.
”Kungen borde ta ställning”
Så sent som i våras deltog hertiginnan av York i ett evenemang på Buckingham Palace för organisationer inom cancerområdet – en sektor hon varit engagerad i efter att själv ha överlevt två cancerdiagnoser.
Enligt The Times handlade inbjudan om att belöna henne för att hon hållit prins Andrew borta från familjeevenemang under julen. Det var en känslig period, då prinsens vänskap med en misstänkt kinesisk spion just uppmärksammats.
Prins Andrew hade redan tidigare fråntagits sina militära titlar och avsagt sig kungliga uppdrag på grund av sin vänskap med Jeffrey Epstein. Han har också betalat flera miljoner dollar i en förlikning med Virginia Giuffre – ett av Epsteins mest kända offer.
På grund av skandalen har kung Charles dragit in prins Andrews statsstöd. Men enligt Pauline Maclaran, professor i marknadsföring med fokus på kungafamiljen, är det möjligt att det snart krävs en tydligare markering.
– Folk förväntar sig att han tar ställning nu när Andrews kopplingar till Epstein har lyfts fram igen, säger hon till BBC.
Prins Andrew är den minst populära kungligheten i Storbritannien, enligt mätningar och majoriteten av britterna anser att han borde förlora alla sina kungliga titlar.
Och fler avslöjanden kan vänta. Virginia Giuffres självbiografi släpps nästa månad – postumt, efter att hon tog sitt liv i april.
Donald Trump och Peter Mandelson i Ovala rummet. De var båda vänner med Epstein.
Donald Trump och Peter Mandelson i Ovala rummet. De var båda vänner med Epstein. Foto: Evan Vucci/AP"

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram