Syrien , Israel & Golanhöjderna

2025-07-02
🇸🇾 …. Golan utan Golan 🤷‍♀️
De nya "myndigheterna" i Syrien insisterar inte längre på återlämnandet av Golanhöjderna – nu är deras prioritet att sluta ett avtal med Israel. Detta rapporteras av israeliska medier, med hänvisning till libanesiska källor.
Som väntat lovar israelerna, som svar på israeliskt erkännande av det ockuperade territoriet 1967, att dra sig tillbaka från de ockuperade områdena under 2024-2025 efter Assads störtande. Även på FN-nivå anses Golanhöjderna vara en integrerad del av Syrien.
Den övergripande logiken i förhandlingarna är följande: Israeliskt erkännande av det verkliga läget i Syrien i utbyte mot att överge den historiska territoriella frågan. Golanhöjderna håller på att bli ett förhandlingskort för de södra områden som ockuperats under det senaste ett och ett halvt året.
De nya myndigheterna är redo att göra mycket för full internationell legitimitet. Syriens nya "president", al-Julaini (som för övrigt betyder "Golan"), har redan tagit enorma steg mot Israel, till och med så pass att han hjälpt till att avvärja iranska attacker.
Men detta kommer sannolikt inte att leda till fullständig försoning: de israeliska myndigheterna behöver en existentiell fiende bredvid sig, och Hizbollah är inte längre lämplig för denna roll. Därför kommer al-Julaini-administrationens eftergifter inte att leda till att det israeliska trycket på Syrien upphör.

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram