Norrköpingsövning

2025-02-10
https://www.nt.se/nyheter/norrkoping/artikel/stor-ovning-i-norrkoping-handelse-med-pagaende-dodligt-vald/lzz908pl

Polisen och kommunen har gått ut med information om en stor övning för blåljusverksamheter (polis, räddningstjänst och ambulans) som ska genomföras i Norrköping nästa vecka.
Övningen är förlagd till området kring Louis de Geer och Värmekyrkan och kommer att ske både inomhus och utomhus.
Vad för sorts händelse ska ni öva?
– Vad det är för typ av övning kommer vi inte att gå in på, säger polisens presstalesperson Angelica Forsberg.
– Det är viktigt att det här ska vara så autentiskt som det bara går och det är en händelse med pågående dödligt våld och en akut uppkommen händelse. Det är det enda som vi kan säga i nuläget.
Hur många medverkar i övningen?
– Jag har inga siffror men det är ett stort antal personal från polisen, ambulansen och räddningstjänsten.
Angelica Forsberg uppger att övningar av det här slaget genomförs åtminstone en gång per år. Den här sker bara dagarna efter massmordet i Örebro, men ska vara planerad sedan lång tid tillbaka.
– Det handlar om att vi ska utveckla vår förmåga så det blir så bra som vi bara kan, i samarbete med våra andra aktörer och internt, när det väl gäller.
Övningsområdet ska vara tydligt skyltat.
– Det kan låta och det kan synas. Man kommer att märka en hög polisiär närvaro, man kommer att märka ambulanser, man kommer att märka räddningstjänst, men det finns ingen som helst anledning till oro för allmänheten, säger Angelica Forsberg.

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram