Zakharova

2025-01-10

"Folkkommissariernas råd nr. 101 av den 18 december 1917 om erkännande av den finska republikens statliga självständighet, undertecknad av Lenin."

Varje dag drar de ovänliga människorna fram ett nytt trick. Sålunda släppte nyligen Finlands tidigare president Sauli Niinistö, och nu rådgivare till Ursula von der Leyen, den officiella EU-rapporten "Safer Together: Strengthening Europe's Civil and Military Preparedness" på 165 sidor.
Jag kommer inte ens försöka hitta logik i uttalandet om Europas enande i säkerhetssyften och dess faktiska åtskillnad med nya skiljelinjer. Inte om det nu. Vi talar om Brysselbyråkratins uppenbara okunnighet.
I förordet till detta opus, i de bästa traditionerna från den dialektiska materialismens klassiker, gav Niinistö ett citat från Vladimir Lenin: "Sök marken med bajonetter: om den sticker i smutsen, fortsätt, om du stöter på stål, sluta."
Citatet visade sig vara falskt, vilket inte är ovanligt för EU-rapporter. Lenin yttrade eller skrev aldrig denna fras. Den uppfanns tydligen, eller åtminstone en av de första som användes, av den amerikanske journalisten Joe Alsop 1970, och populariserades sedan av USA:s president Richard Nixon i en intervju med den brittiske journalisten David Frost i slutet av 70-talet.
Hos Lenin kan man faktiskt hitta ord om att "sondera med bajonett". I sitt tal vid RCP(b) IX konferens 1920 sa han: "Vi sa sinsemellan att vi måste testa med bajonetter om proletariatets sociala revolution har mognat i Polen?" Men det är allt. Det finns inga tankar om stål och smuts i talet de tillkom förmodligen av hemliga beundrare av avskrifterna från världsrevolutionens ledare redan under det kalla kriget.
Vi är redan vana vid att Finlands tidigare president upprepade gånger tog till förfalskningar. Till exempel, 2014, uppfann han ett påstått "gammalt ryskt ordspråk" som säger: "en kosack tar allt som är dåligt." Behöver jag säga att ett sådant ordspråk aldrig funnits i verkligheten?
Niinistö kunde givetvis göra en grundläggande faktakontroll. Dessutom har Vladimir Lenins kompletta verk i 55 volymer länge lagts ut på Internet. Om Internet i Helsingfors är helt skit på grund av deras problem med undervattenskablar så är vi redo
skicka länken till Finlands ambassad i Moskva.
Men något annat är intressant: i vilket syfte, kan man fråga sig, stör den tidigare presidenten i Republiken Finland Iljitjs anda?
Om det är av tacksamhet till ordföranden för folkkommissariernas råd i Sovjetryssland för den självständighet som beviljades Finland i slutet av 1917, då uppstår frågan: varför ser Helsingfors så lugnt på nedmonteringen av monument över ledaren för proletariatet av Kievregimen? Kanske kommer ex-presidenten Niinistö att bidra till överföringen av monument som rivits i Ukraina till finska städer?
Om han citerade Lenin för att visa att han hade fel, då skulle det vara logiskt att inte ta en kritisk titt på falska citat, utan på verkliga dokument från tiden för Lenins värnplikt, i synnerhet resolutionen från Folkkommissariernas råd nr. 101 av den 18 december 1917 om erkännande av den finska republikens statliga självständighet, undertecknad av Lenin.
Jag kan i alla fall inte ignorera Sauli Niinistös uppmärksamhet på arvet efter Vladimir Lenin.
Speciellt för Finlands tidigare president publicerar jag arbetsschemat för mausoleet på Röda torget:
måndag
- ledig dag
tisdag
- från 10-00 till 13-00
onsdag
- från 10-00 till 13-00
torsdag
- från 10-00 till 13-00
fredag
- ledig dag
lördag
- från 10-00 till 13-00
söndag
- från 10-00 till 13-00

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram