Carl Norberg - Palanthir
Start
Arkiv
Själsligt
Vägen hit
Om Carl
Milton Fri Från Skatteverket
2025-01-07
Så lätt går det inte med banken...
https://www.expressen.se/nyheter/sverige/berth-milton-skatteskuld-pa-over-500-miljoner-preskriberas/
"Han är känd för att ha varit ägare till en av världens största porrkoncerner, Private Media Group – ett företag som hans pappa, Berth Milton senior, startade i liten skala på 1960-talet. När sonen tog över verksamheten på 1990-talet växte det snabbt till ett miljardbolag.
Berth Milton, i dag 69 år, lämnade Sverige och flyttade till Spanien 1989, men Skatteverket hävdade att han var boende och hade anknytning till Sverige under åren 1996 till 1999. Under dessa år tjänade Berth Milton 1,35 miljarder kronor och Skatteverket menade att han skulle betala skatt på detta belopp i Sverige.
2001 upptaxerades han med 677 miljoner kronor där även ett skattetillägg på 150 miljoner kronor ingick.
Skulden lämnades över till Kronofogden för indrivning men Berth Milton vägrade betala eftersom han ansåg att han hade betalat skatt i Spanien. Han överklagade också beslutet, men förlorade i alla instanser.
Jagats av Kronofogden
Tolv år senare, 2013, var skulden med räntor uppe i 926 miljoner kronor och Berth Milton toppade listan över de svenskar med störst skatteskulder.
Kronofogden har under alla år jagat Berth Milton för att driva in skulden, men Milton har enligt Kronofogden saknat tillgångar både i Sverige och i Spanien.
2015 skrevs halva skuldbeloppet av – kvar var då 473 miljoner kronor som med räntor för några dagar sedan uppgick till drygt 521 miljoner kronor.
Redan 2020 skulle den kvarvarande skulden på då nästan en halv miljard preskriberas – men då förlängde Skatteverket preskriptionstiden till 31 december 2024.
Och nu uppger Berth Milton att han är skuldfri.
”Måste få smälta”
Expressen får kontakt med Berth Milton som är på semester i Thailand. Milton skickar en kopia på sitt skattekonto där det framgår att skulden preskriberades den 3 januari i år.
Saldot till Skatteverket är nu, enligt skattekontot, noll kronor och han har till och med fyra kronor till godo hos Kronofogden.
I övrigt är Berth Milton fåordig och skriver sedan i stället sms.
– Jag måste få smälta allt. Jag är fri för första gången på 25 år. Det måste verkligen få sjunka in.
Han skriver också:
– Jag tar en kort paus nu för att landa i, reflektera över och göra bokslut från det gamla, innan det nya livet kan börja. Jag har förstås smidit stora planer inför framtiden och det är den jag är intresserad av att prata om.
Expressens Michael Syrén intervjuade Berth Milton i hans hem på Mauritius 2018.
Foto: ERIK GUSTAFSON
Har bott på Mauritius och Mallorca
Under flera år har Berth Milton och hans sambo Michelle Holmgren bott på Mauritius. De har också bott på Mallorca där de hyrt en bostad.
När Expressen för några år sedan besökte Milton på Mauritius för en intervju berättade han dock att han inte var speciellt lycklig på paradisön och längtade hem till Sverige.
– Egentligen är det bara att vattnet är fint och solen skiner här, sa han då.
Han berättade också att han hade pengar, men inga miljarder.
– Svenska myndigheter tyckte att jag skulle betala av skulden. De ville väl att jag skulle leva på det sociala och att mina barn skulle gå på en folkhögskola i Orsa. Men uppriktigt sagt så skiter jag i det. Jag såg till att ha de pengarna så jag kunde ge mina barn en väldigt bra skolgång. Rätt eller fel, men moraliskt tycker jag att jag gör helt rätt.
Expressen har sökt både Kronofogden och Skatteverket."
Dela på Facebook
Dela på Twitter
Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför
Patreon
Bli månadsgivare
Swish
Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.
«
Dana White Tar Plats I Metas Styrlse
Starmer & Våldtäktsgängen
»
Carl på social media
Visit our Facebook
Visit our Twitter
Visit our RSS feed
Patreon
Här kan du visa ditt stöd genom att
bli månadsgivare på Patreon
.
Swish
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.
De Fria
Besök folkrörelsen
som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin
facebook
pinterest
youtube
rss
twitter
instagram
facebook-blank
rss-blank
linkedin-blank
pinterest
youtube
twitter
instagram