Carl Norberg - Palanthir
Start
Arkiv
Själsligt
Vägen hit
Om Carl
Melin Om Vad Som Inte Händer 2025
2024-12-31
https://www.aftonbladet.se/nyheter/kolumnister/a/wg0b11/mellin-det-som-tyvarr-inte-hander-2025-heller
TRE SPANINGAR
Hipp, hipp, hurra. I morgon är det 30 år sedan Sverige blev medlem i EU. Vikten av det för ett litet exportberoende land i Europas utkant kan inte överskattas. I EU befinner vi oss på en stor marknad med gemensam tullmur mot omvärlden. Och i en gemenskap som slåss för demokratiska värden.
När tidningen Politico listar de knappa 60-talet personer som de, på ont eller gott, tror sätter sitt avtryck på 2025 i vår del av världen finns ingen svensk eller annan nordbo med. Däremot toppas listan av två kvinnor, Italiens regeringschef Giorgia Meloni och EU:s Ursula von der Leyen.
Livsmedelskedjan Jumbo i Nederländerna har enligt Sveriges radio inrättat särskilt långsamma kassor för dem som vill prata bort någon minut eller två med personalen. Det är ett led i landets projekt att minska ensamheten sedan en kvinna i Rotterdam låg död i tio år innan hon upptäcktes
Dela på Facebook
Dela på Twitter
Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför
Patreon
Bli månadsgivare
Swish
Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.
«
Israelisk AI-Fabrik För Krig
Koldioxidneutral Mjölk..
»
Carl på social media
Visit our Facebook
Visit our Twitter
Visit our RSS feed
Patreon
Här kan du visa ditt stöd genom att
bli månadsgivare på Patreon
.
Swish
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.
De Fria
Besök folkrörelsen
som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin
facebook
pinterest
youtube
rss
twitter
instagram
facebook-blank
rss-blank
linkedin-blank
pinterest
youtube
twitter
instagram