Riksrevisionen Finner Flera Brister I Säpoverksamhet

2024-12-12
Rutten demokrati med andra ord...'
Och så blev det ju plötsligt det där med kommunikationen med Herr Jansson på Säpo...Och var där inte någon lista i Sundsvall med "Brunmärkning..."För att bara inte tala om tipset på kniven i Almedalen..Osv.
Satt det förresten inte en liten delegation på en viss given rättegång där jag var kärande, såg verkligen inte det lite dumt ut...

"Det finns flera effektivitetsbrister i Säkerhetspolisens verksamhet. Regeringen rekommenderas att följa verksamheten noggrannare.
Riksrevisionens har granskat Säpos arbete med kontraspionage, kontraterror, författningsskydd och säkerhetsskydd och hur regeringen styr myndigheten.
I rapporten konstateras att förutsättningarna för att bedriva verksamheten effektivt delvis är otillräckliga. Det beror både på att författningar ”lägger hinder i vägen” och på resursbrist.
Riksrevisionsdirektör Claudia Gardberg Morner säger i ett pressmeddelande att Säpos verksamhet har en särställning.
”Det är helt centralt för vårt land att detta arbete fungerar effektivt”, säger hon.
För att öka effektiviteten rekommenderar myndigheten Säpo bland annat att i högre grad dela underrättelser med regeringskansliet. Man lyfter också vikten av att kunna behandla personuppgifter på ett mer långtgående sätt för att kunna koppla ihop personer som utgör en säkerhetsrisk för Sverige. Det är också viktigt att Säpo får använda sig av AI för att hantera stora mängder information, skriver Riksrevisionen.
Riksrevisionen ger också rekommendationen till regeringen att efterfråga mer information om hur verksamheten fortlöper.
FAKTA
Riksrevisionens granskning
Riksrevisionens granskning görs för att se om Säpo, som växt kraftigt sedan det blev en egen myndighet 2015, arbetar för Sveriges säkerhet på ett effektivt sätt.
Säpo rekommenderas att:
– delge underrättelser till regeringskansliet i större utsträckning.
– rikta sin tillsyn av säkerhetsskydd mot fysiskt skydd, informationssäkerhet och personalsäkerhet.
– förtydliga och konkretisera sin interna styrning och processer för öppen informationsinhämtning- och bearbetning."
Källa: Riksrevisionen

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram