Carl Norberg - Palanthir
Start
Arkiv
Själsligt
Vägen hit
Om Carl
Cervenka På Driven Med Elkaos
2024-12-11
Så här års kan det vara skönt att ta en varm dusch, något som i ett modernt land som Sverige inte borde behöva ses som en lyx. Men Sverige är inte ett land utan flera. Åtminstone när det gäller priset på el.
Den som bor i Malmö eller ”Elområde 4” som tydligen är denna nations nya namn, får för en tiominuters dusch vid femsnåret i dag räkna med att betala drygt 31 kronor, inklusive moms.
En duschare i Sundsvall som vrider på kranen vid samma klockslag (ligger i konungariket ”Elområde 2”) får en totalkostnad på lite mer än 17 öre, enligt de prognostiserade timpriserna som går att hitta på elbörsen Nordpool.
Det är en prisskillnad på 184 gånger eller 18 000 procent.
Till detta kommer olika avgifter så egentligen är det ännu dyrare.
Det är som om Malmöbor skulle betala 3 700 kronor för en liter mjölk och Sundsvallsborna en tjuga.
Var är det ens som pågår?
Experterna har svaret.
”Tyskland är väldigt beroende av vindkraft och på onsdag kommer det att blåsa extremt lite i Tyskland. När du inte har någon billig produktion så måste den ersättas och då blir vi i Sverige dränerade via exportkablarna”, säger Johan Sigvardsson, elprisanalytiker på Bixia till TT.
Jaha, då så, då förstår jag.
Inte.
Ett stort problem med marknaden för den livsnödvändiga råvaran elektricitet i Sverige är att den är så snårig att de som verkligen behärskar den på djupet sannolikt ryms i ett större konferensrum.
Det här med otroliga prisskillnader mellan landets olika delar är inget nytt, det är ett fenomen som uppkommit gång på gång de senaste åren, och uppmärksammades som mest för två år sedan då också priserna var som högst.
Att detta är något som svenskarna tvingats lära sig att leva med visas av den rikliga flora av råd och tips som går att hitta på nätet för att optimera sitt elanvändande under dygnets alla timmar.
Eftermiddagsduschen kan bli en dyr historia i södra Sverige.
Eftermiddagsduschen kan bli en dyr historia i södra Sverige.
Foto: Getty Images/iStockphoto
Det är tydligen inte helt ovanligt att människor googlar upp prislappen innan de sätter på duschen. Något av ett fattigdomsbevis kan man tycka för ett av världens rikaste länder och som förra året faktiskt producerade mer el än vad vi gjorde av med.
Skillnaden var rätt stor, hela 28 terawatttimmar, enligt Energimyndigheten.
Det motsvarar 5,6 miljarder tiominutersduschar, för den som undrar.
Men visst, blåser det dåligt i Tyskland så gör det, det är tydligen bara att hacka i sig.
Då, för ett par år sedan, fick vi höra att den här galenskapen berodde på dålig överföringskapacitet i elnäten mellan norra och södra Sverige.
Nyligen införde statliga Svenska Kraftnät en ny modell vid namn ”Flowbased” som skulle utnyttja näten mer effektivt. Modellen har tillkommit efter en EU-förordning.
Flera experter var på förhand kritiska och varnade för ökade priser.
En genomgång efter den första månaden med det nya systemet gjord av elamarknadsnalytikern Bengt Ekenstierna visade att det istället blivit värre, med ännu större prisskillnader och ökad diskriminering av de som bor i Elområde 4.
“Problemet är att vi har en prissättningsfilosofi som är helt ologisk. Detta är inte nytt men vad som händer med Flowbased är att vi får en ännu starkare koppling till Tyskland i och med att modellen gör att vi kan ställa mer kapacitet till förfogande för att exportera”, säger Bengt Ekenstierna till tidningen Näringslivet som ges ut av Svenskt Näringsliv.
Bengt Ekenstierna, en veteran i branschen, har länge kallat den svenska elmarknaden för dysfunktionell. Han har försökt opinionsbilda för förändringar, bland annat genom nyhetsbrev med namnet “Folkbildningsinlägg”. Det senaste, nummer 211 i ordningen, har rubriken: “Uppgivenhet”.
Han menar att svenska politiker verkar helt ha övergett alla tankar på att kunna påverka de andra länderna i EU när det gäller elmarknaden. Helt fel, menar Bengt Ekenstierna.
”Det är varje politikers skyldighet att slå näven i bordet och arbeta för att förändra när tillämpade EU-regelverk leder till sådana effekter som det fått på elmarknaden i Sverige de senaste 3 åren. Elkunderna har överdebiterats med mer än 300 miljarder kronor via sina elräkningar. Och då har jag inte räknat in de 100 miljarder överdebiteringar som sker via skenande och okontrollerade elnätsavgifter från ett herrelöst elnätsmonopol”, dundrar han i sitt brev.
300 miljarder???
Jag tror jag tar en lång dyr dusch och försöker glömma bort att jag ens läste det där.
Det måste vara någon som driver med oss.
Dela på Facebook
Dela på Twitter
Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför
Patreon
Bli månadsgivare
Swish
Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.
«
2024 12 11
Fossilt Dinosauriefynd I Skåne
»
Carl på social media
Visit our Facebook
Visit our Twitter
Visit our RSS feed
Patreon
Här kan du visa ditt stöd genom att
bli månadsgivare på Patreon
.
Swish
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.
De Fria
Besök folkrörelsen
som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin
facebook
pinterest
youtube
rss
twitter
instagram
facebook-blank
rss-blank
linkedin-blank
pinterest
youtube
twitter
instagram