Carl Norberg - Palanthir
Start
Arkiv
Själsligt
Vägen hit
Om Carl
Partipolitikexponering
2024-12-05
Ja det gäller ju att upplysa befolkningen om vad politikens partisystem egentligen är för någonting....
Hint: Utan ekonomi så är systemet vad...
https://www.svd.se/a/qPekKz/frankrikes-regering-foll-men-det-kan-sla-tillbaka
"Frankrikes regering föll efter att både radikalvänstern och extremhögern krävt en misstroendeförklaring. Draget skulle örfila Macron – men paradoxalt nog kan dessa krafter nu bli de stora förlorarna då en ny regering ska bildas.
BRYSSEL Efter bara 92 dagar som regeringschef fick premiärminister Michel Barnier på onsdagen sparken i en misstroendeomröstning i nationalförsamlingen.
Det är första gången som en regeringschef petas av en vredgad nationalförsamling sedan högerpolitikern Georges Pompidou fick gå 1962. I teorin ska han nu själv lämna in sin avskedsansökan, men det är bara formalia. Han är petad.
Barnier och hans regering ställdes inför två misstroendeomröstningar – en initierad av en samling småpartier på vänsterkanten, och en initierad av extremhögern – efter att han i måndags klubbade en rejält slimmad budget för nästa år, utan att först få den godkänd av det franska parlamentet, alltså nationalförsamlingen.
Möjligheten att fatta beslut genom dekret – att regeringen rundar oppositionen i nationalförsamlingen och bestämmer själv – har funnits i över ett halvsekel. Men den infördes som en allra sista utväg ur långvariga politiska dödlägen – något som Barnier och hans blott tre månader gamla regering knappast kan hävda råder idag.
Debatten i kammaren inför omröstningen var hätsk. Politiker på vänsterkanten krävde ursinnigt att få ställa Emmanuel Macron inför riksrätt – något som föranledde extremhögerns ledare Marine Le Pen att kalla dem för, ungefär, ”cirkus-cheguevarister”, efter den latinamerikanske revolutionären.
Hon sade sig också vara beredd att samarbeta med näste premiärminister om en ny budget – ett löfte eller hot, beroende på vem man frågar.
En ledstjärna i fransk politik har ända sedan andra världskriget varit att hålla extremhögern borta från makten – en princip som inte minst den klassiska högern, arvtagarna till den gamle general Charles de Gaulle som ledde nazi-motståndet, har hållit och håller hårt på.
Vänsterledaren Jean-Luc Mélenchon, som leder det största partiet på vänsterflygeln, Det okuvade Frankrike (LFI), sade nöjt att även Macron skulle tvingas avgå innan nästa presidentval på våren 2027:
– Även med en ny Barnier var tredje månad så håller Macron inte i tre år, sade vänsterledaren.
Ironin i misstroendeprocessen, som enligt flera debattörer handlat mer om att "örfila Macron" än om budgetförhandlingen, är att den återigen sätter presidenten i centrum av det politiska spelet.
Macron ska nu välja en ny premiärminister – och det kan vara en person från högern eller vänstern eller mittemellan. Macrons liberaler har ingen majoritet i nationalförsamlingen och måste luta sig på andra partier.
Frankrikes premiärminister Michel Barnier.
Frankrikes premiärminister Michel Barnier. Foto: Michel Euler/AP
Valet av den gamle högerpolitikern Michel Barnier som premiärminister i somras var en fingervisning om att Macron hellre letade högerut än vänsterut efter samarbetspartners. Det sved.
Trots att han själv varit minister i en socialistisk regering, och trots att en koalition med socialister, vänsterpartister, kommunister och gröna politiker hade blivit klart störst i valet, valde Macron alltså att sätta ihop en skör minoritetsregering med gamla högerpolitiker och små mittenpartier, istället för att skapa en bredare koalition med åtminstone den mer moderata vänstern.
På onsdagen beklagade sig vänsterpolitiker som står närmare mitten, från socialistpartiet och det gröna partiet, för att Barnier som premiärminister inte en endaste gång sökte dialog med dem, utan istället konstant svassat kring extremhögern. Därför röstade de mot Barnier.
Men inför onsdagens omröstning sade Gabriel Attal, som fram till i juli i år var premiärminister och som tillhör Emmanuel Macrons liberala parti, att han vill bredda samarbetet med mitten-vänstern om han får jobbet igen.
Socialister, gröna, liberaler och klassisk höger skulle kunna lockas till ett slags storkoalition. I så fall är de stora förlorarna på hela misstroendeomröstningen de två krafter som initierade dem: extremhögern och radikalvänstern. Marine Le Pen och Jean-Luc Mélenchon."
Dela på Facebook
Dela på Twitter
Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför
Patreon
Bli månadsgivare
Swish
Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.
«
Kryptospårbarhet
C-Toppen Gustav Hemming Avgår Omedelbart Efter Sexualbrottsmisstanke
»
Carl på social media
Visit our Facebook
Visit our Twitter
Visit our RSS feed
Patreon
Här kan du visa ditt stöd genom att
bli månadsgivare på Patreon
.
Swish
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.
De Fria
Besök folkrörelsen
som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin
facebook
pinterest
youtube
rss
twitter
instagram
facebook-blank
rss-blank
linkedin-blank
pinterest
youtube
twitter
instagram