Ministerlarm Om Sverigeslående Tyskkris

2024-10-30
https://www.tn.se/utrikes/39490/ministerns-larm-nu-slar-tyska-krisen-mot-sverige-redan-plockats-hem-45-miljarder/

Du har precis tillträtt som minister. Vad anser du blir det allra viktigaste i ditt uppdrag framöver?
– Jag hoppas ju att jag kan bidra till att fortsätta hålla uppe ett ”sense of urgency” i samtalen med mina kollegor så att man inte bara pratar tillväxt, avregleringar och frihandelsavtal utan att man också agerar för det. Och så fort den nya kommissionen är på plats kommer Sverige också agera för att vara en blåslampa på kommissionen att fortsätta utveckla den inre marknaden speciellt på tjänstesidan och avsluta och gå i mål med de frihandelsförhandlingar och samtal man har haft.
– Det blir allra viktigast. Jag ser verkligen hur illa det är med tillväxten i Europa och det ska jag se till att mina kollegor också ser.

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram