Norsk Terrorhotnivåhöjning

2024-10-08
Hot intensifieras
Höjningen av terrorhotnivån kopplas till den pågående upptrappningen i konflikten i Mellanöstern. I Norge är det framför allt hotet mot judiska och israeliska mål som har intensifierats ytterligare, uppger PST.
Som en följd av höjningen av hotnivån har polisen beslutat att polisen ska beväpnas nationellt.
– Vi vet att det här skapar fruktan och oro hos många, men jag vill vara tydlig med att vi tar utvecklingen på högsta allvar, säger Bejer Engh.
Vid presskonferensen medverkade även PST:s specialrådgivare vid kontraterroravdelningen Siv Sørensen. Sørensen påpekade att både de israeliska ambassaderna i Köpenhamn och Stockholm utsatts för terrorhandlingar nyligen.
– Flera judiska högtider, som jom kippur, äger rum i oktober. Vi vet att personer som har anknytning till attacken i Köpenhamn har haft aktiviteter knutna till Norge, säger Sørensen
Sårbar minoritet
Jan Oskar Engene, terrorexpert vid universitetet i Bergen, säger till TT att polisen är långt mer konkret än man brukar vara vid sådana här tillfällen.
– Både att man nämner judiska och israeliska mål samt att hotet kan komma från exempelvis Iran. Vi vet också att norsk polis länge har varit orolig för att svenska kriminella nätverk ska vara aktiva även i Norge.
Den judiska minoriteten i Norge är väldigt liten och beräknas bestå av 1 500 personer, vilket gör den extra sårbar.
– Vi har också bara två synagogor, en i Oslo och en i Trondheim, säger Jan Oskar Engene.
Hur kommer den norska allmänheten märka av att terrornivån höjs?
– Det mest konkreta blir beväpnad polis. Polisen bär inte vapen på daglig basis i Norge, så det kommer man märka. Utöver det så tror jag inte att förändringen blir särskilt synlig, frånsett vid konkreta mål som ambassaden och synagogorna. Men de är ganska väl övervakade sedan innan.

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram