Kamala-Krattande Jenny I SvD

2024-07-28
Jenny på jobbet med krattan ....

https://www.svd.se/a/733XP8/hur-mycket-kan-kamala-harris-provocera-trump
”Var var du när Trump blev skjuten?”
”Var var du när Biden hoppade av?”
Det var två veckor när vi gick med en enda stor näsa i telefonen. Böcker och filmmanus har redan börjat skrivas om varje dag och varje timme. Vi som levde igenom det har knappt hunnit hämta oss än.
Men det är redan en ny era nu, med kokosnöt-kandidaten, före detta åklagaren och senatorn från Kalifornien, 80 miljoner dollar på 24-timmar-Kamala.
Vi börjar med att påminna oss om att det uttalas Kamma-la. Som Jesus skulle säga: ”kom-alla” (barnen till mig).
Hon som diplomatiskt hållit sig ett steg bakom presidenten i flera år. Som var nummer två, och inte troddes hålla för att kliva in som kandidat. Hon som länge var själva låsningen för Demokraterna, som nu ska vara den stora lösningen.
I efterhand framstår allt som ganska uttänkt. De väntar tills Trump valt JD Vance – vilket han gör i tron att Biden är motståndaren och att Republikanerna ligger väl till för att vinna ett val. Republikanernas konvent kommer och går, med festlighet och ett nittiotvå minuter långt tal av Trump.
Sedan drar Biden sig ur presidentvalskampanjen, via ett kort litet brev. På en disig söndagseftermiddag. Varsågod för kaos, tänker vi andra i tjugoåtta minuter.
För vem blir det nu som tar över?
Då kommer det: Kamala Harris är den han vill se som tronföljare. Hon är Bidens kandidat och hon får ta över alla kampanjpengar och hela kampanj-personalen. Det finns redan en logo och reklamsnuttar är nästan klara.
I teorin kan det fortfarande bli någon annan. Men nej. Biden uttrycker bitterhet över att ha tvingats undan; säger att han gör det för landets bästa. Men detta sista vill han få igenom. I praktiken utser han sin efterträdare.
Kamala är tyst i ett ögonblick, och stämmer sedan in i artighets- och tacksamhetskören kring Biden. Han, som nyss var katastrofen, framställs nu som hedersknyffeln. Han ska sitta kvar presidentperioden ut, men hon ska köra kampanjen.
Meme-festen tar fart inom en timme – äntligen händer det något! – och pengarna forsar in. Sättet att uppvisa politiskt engagemang och entusiasm i USA innebär ju inte bara att gå och rösta – utan att ge en peng till den kandidat man vill ska vinna. Många yngre amerikaner ger för första gången.
Frågor kring huruvida Kamala verkligen är den bästa eller mest lämpliga kandidaten drunknar i en slags rusig lättnad över att det inte är Joe Biden längre. Över att hon är bara 59 år och verkar frisk som en nötkärna med massor av energi. Klipp grävs fram från båda sidor – vad har hon egentligen gjort de senaste åren?
För intrycket hänger kvar hos många demokrater: hon är säkert kvalificerad, men inte med någon vidare utstrålning eller politisk självsäkerhet.
Men kavajaxlarna är bredare nu, och en tung guld-kätting hänger runt halsen. I sitt första kampanjtal går hon ut hårt och direkt mot Trump. Hon är åklagaren – han är en dömd brottsling. Hon ”kan hans typ”.
Attackerna kommer också direkt. Hon skrattar för högt, hon är kvinna, hon är bara en mer mörkhyad version av Biden. ”Lock her up” som Trump-anhängare skanderade om Hillary Clinton 2020 framstår nästan hemtrevligt i jämförelse med en del av det som flyter upp till ytan nu.
Men Kamala verkar grundligt förberedd, och många bollar fångas i luften och inlemmas direkt i hennes kampanj. När hon kallas för ”abort-kejsaren” tar hon emot det och kontrar med ”freedom” som sitt slagord. För kvinnors självbestämmande. ”Vi går inte tillbaka” blir en ramsa.
Eftersom JD Vance tidigare pratat om att Kamala inte har fött några barn, och att amerikaner som inte har barn bör ha mindre rösträtt, påpekas nu att hon är gift och har uppfostrat två styvbarn. Detta kliver sedan makens ex-fru ut och intygar, i en nästan svensk idealisering av en bonusfamilj.
Ingen kan heller dra sig till minnes någon tidigare amerikansk president som har fött barn.
Trump själv tar till ännu ett traditionellt och historiskt sätt att angripa en kvinna: hon är mentalt instabil. För Kamala är inte bara en ”radikal vänsterextremist” som ljuger om allt – hon är också galen. Inte lika galen som Nancy Pelosi, men fullständigt ”nuts”. Aldrig har det funnits någon så vansinnig i Vita huset, enligt Trump.
Kamala Harris har bara varit förmodad presidentkandidat för Demokraterna i knappt en vecka, och kanske är det här på väg att bli det stora köns- och generationsvalet. Det skulle passa Demokraterna utmärkt. Men om generation Z just nu har lyft fram Kamala som cool och president-lik online, kan hon lika snabbt också bli cringe, som Irena Pozar påpekade i Aftonbladet när hon översatte internet över generationsklyftorna.
Mycket kan hänga på det här: till vilken grad ska Trump låta sig provoceras av Kamala Harris?
Det är fortfarande ett slag om mittenväljarna, och en republikansk strateg skulle kanske önska att han pratade om sådant som inflation och höga levnadskostnader, vilket berör många. Men lika lite som Trump stod fast vid att själv sänka tonläget och framstå som en enande landsfader efter att han blivit skjuten, lär han ändra varken stil eller personlighet nu.
Själv har jag ägnat veckan åt att fråga varje potentiell förstagångsröstare jag spanat (i en mestadels vit östkustmiljö) vad de tänker. Flera gånger hör jag då en version av detta: Biden var otänkbar. Kamala är ett kanske.
Bland deras generation X-mödrar, däremot, är många redan sammanbitet provocerade. De väntar kallt på mycket grövre rasism och misogyni.
Så om det nu är Kamala tänker de slänga alla pengar de har efter henne. Hon är åtminstone inte Biden. Och absolut inte Trump. Vid det här laget har dessa kvinnor också ganska mycket cash – så nu investeras allt hopp och alla fantasier i den nya kandidaten."

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram