Haley I DN

2024-02-23
När militära kopplingar plötsligt blir väldigt viktiga...
För vem vet om inte veteraner kommer att verka ledande..

https://www.dn.se/varlden/trots-trumps-overtag-nikki-haley-vill-vanda-opinionsvinden-med-utrikespolitik/
"Roy Luke tjänstgjorde inom flygvapnet i nationalgardet i South Carolina, när republikanen Nikki Haley var delstatens guvernör för något årtionde sedan.
Han gillade vad han hörde och såg.
– Alla var glada. Och det var ingen som deserterade, säger han med ett skratt.
Nu försöker Haley bli Republikanernas presidentkandidat och Roy Luke besöker hennes kampanjstopp i North Augusta iförd en tröja med texten ”Veterans for Nikki”. Han uppskattar särskilt att Haley är gift med en man som är major i nationalgardet.
– När någon i en familj tjänstgör i det militära, så är det som om hela familjen tjänstgör i det militära. Jag tycker att man borde ha sådana kvalifikationer som president i USA, säger han.
Michael Haley har blivit en huvudperson i amerikansk politik – just eftersom han tjänstgör med nationalgardet i Afrika i stället för att kampanja vid sin hustrus sida.
– Vad har hänt med hennes man? Var är han? Han är borta, sade Trump i ett tal i South Carolina tidigare i februari.
Senare föreslog han att Michael Haley skulle komma hem och hjälpa sin fru att rädda hennes ”döende kampanj” (Trump nämnde inte att hans egen hustru Melania nästan aldrig är på plats vid valmöten).
Nikki Haley försökte bemöta attackerna vid ett tal i Greenville i South Carolina i början på veckan. Syftet med framträdandet var egentligen att försöka övertyga åhörarna om att hon kan fortsätta kampen för att bli Republikanernas presidentkandidat, trots att opinionsmätningarna säger att hon är chanslös mot Donald Trump.
Hon var lika kaxig som alltid, när hon slog fast att hon inte fruktar den före detta presidentens repressalier.
Så kom hon in på sitt äktenskap. Då bröts rösten.
– Jag önskar att Michael var här i dag. Och jag önskar att våra barn och jag kunde träffa honom i kväll, men det kan vi inte, konstaterade hon, påtagligt känslosam.
Under andra omständigheter kunde hennes framträdande ha avfärdats som ett försök att framstå som lite mer personlig i ett pressat läge. Det är sant att Nikki Haley har en brant uppförsbacke inför lördagens primärval i South Carolina. Trump har ett övertag i kampen om Republikanernas nominering, med tidiga och tydliga segrar i Iowa och New Hampshire. Han ligger på över 60 procent i opinionsmätningarna i South Carolina.
Nu har debatten om utrikespolitiken blivit djupt personlig för Nikki Haley – här på valmöte i North Augusta. Foto: Pontus Höök
Men Haley är inte bara en orolig hustru till en man som tjänstgör utomlands, hon är också före detta amerikansk FN-ambassadör, med utrikespolitik som ett bärande tema i kampen för presidentposten.
Ända sedan hon lanserade sin kampanj för ett år sedan har hon försökt övertyga sina partikamrater i Republikanerna om att USA behövs i världspolitiken, att försvarsalliansen Nato har en viktig roll att fylla, och att västmakterna måste försöka stoppa den ryske presidenten Vladimir Putins framfart i Ukraina.
Hon tillhör hökarna i den amerikanska högern. Nyss kallades de neokonservativa. Nu betraktas de snarare som det gamla gardet i partiet. Donald Trump och hans rörelse står för den nya isolationismen och nationalismen, där samarbetet med allierade har en underordnad betydelse. På sistone har han trappat upp kritiken mot Nato, och gjort klart att ryssarna får göra ”vad i helvete de vill” med medlemsländer som inte klarar budgetkraven i försvarsalliansen.
Nu försöker Haley framställa Donald Trump som en man som föraktar försvarsanställda.
– Michael och jag kan hantera det. Men när man hånar en person som ingår i militären så hånar man alla i militären, säger hon i talet i North Augusta.
Hon kritiserar även Trumps Natoutspel i hårda ordalag, och anklagar honom för att stötta ”en bandit” i stället för vännerna i väst.
– Trump gör gemensam sak med en ond man i stället för våra allierade, säger hon.
Från North Augusta är det bara tio mil till barndomsstaden Bamberg. Så sent som i januari härjades den av en tornado.
Spåren av naturkatastrofen syns tydligt i centrum. En av pelarna vid entrén till makarna Jamie och Spann Brabhams villa har vält omkull.
Men kampanjskylten för Nikki Haley står stadigt placerad vid ingången. Den före detta guvernören är barndomskamrat med en dotter i familjen.
– Nikki har alltid haft ett gott självförtroende. Hon är så kompetent och passionerad. Jag känner att hon vill att världen ska få det bättre. Inte bara USA, säger Jamie Brabham.
Både hon och hennes man är djupt upprörda över Trumps attacker på majoren Michael Haley.
– Det är ofattbart att en man som har innehaft ett ämbete som president i USA kan vara så nedlåtande mot en man som stöttar vårt land och viger sitt liv åt detta land. Jag tänkte bara: Hur kan han? Det är ju inte som att Trump eller någon i hans familj har gjort militärtjänst, säger Jamie Brabham.
Jamie Brabham har precis röstat på Nikki Haley i primärvalet. Hon har känt Nikki Haley sedan hon var liten flicka. Foto: Pontus Höök
Maken Spann påpekar att Trump visat förakt för personer som tjänstgör i försvaret förr – som när han raljerade över senatorn John McCain på ett valmöte 2015.
McCain, som var Republikanernas presidentkandidat 2008, hade tillbringat fem och ett halvt år i ett fångläger i Nordvietnam. Men Trump vägrade betrakta McCain som krigshjälte.
– Trump sa att han föredrog folk som inte blev tillfångatagna. Det var grovt. Han har inte tjänstgjort någonstans. Han tycker att han har pengar och kan göra vad han vill, säger Spann Brabham.
Det är ovanligt att utrikespolitiken avgör amerikanska val, men den här gången kampanjar både Trump och Haley på sina vitt skilda visioner om USA:s roll i världen.
Även Trumpväljarna pratar mycket om krigen.
Den pensionerade fastighetsmäklaren Tom Brown demonstrerar mot Haley med en stor Trumpbanderoll i North Augusta. Han tycker att anklagelserna om att Trump överger USA:s allierade är rena dumheter:
– Trump har gjort Nato starkare. Han låter tuff. Det är bara hans New York City-jargong. Men det ger resultat. Han har fått andra medlemsländer att betala mer och det har varit bra för Nato, säger han.
Åtskilliga av Haleys väljare betonar hur viktigt det är att USA vårdar sina internationella relationer.
– Vi kan inte ge efter för Putin eller bjuda in honom att attackera andra länder. Han är en galen diktator, säger Debbie Casalie på väg ut från valmötet i North Augusta.
Veteranen Roy Luke tycker att Trump är alldeles för oförutsägbar.
– Han styrs av sitt temperament. Det är inte vad vår militär behöver. Vi behöver någon som är kall och kalkylerande och logisk."
För samtidigt.....

https://www.dn.se/varlden/amerikanska-politikern-nikki-haley-embryon-ar-bebisar/
”Embryon, för mig, är bebisar”, säger Nikki Haley i en intervju med NBC på onsdagen om frysta embryon skapade genom provrörsbefruktning, Ivf. Uttalandet rimmar med Alabamas högsta domstols beslut i fredags vilket orsakade både oro och förvirring hos läkare och patienter – det är första gången en amerikansk domstol slår fast att frysta embryon är människor.
Reproduktion, i synnerhet abort och frågor om när något är att betrakta som människa, har länge varit ett såväl känsligt som splittrande ämne i amerikansk politik. Att USA:s högsta domstol 2022 rev upp det nästan 50 år gamla prejudikatet ”Roe mot Wade”, som gav kvinnor konstitutionell rätt till abort fram till den 24:e veckan, anses av många ha legat bakom Republikanernas förhållandevis dåliga resultat i senaste mellanårsvalet.

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram