Advokat Åtalad För Fyra Mordbränder & En Läskedrycksstöld

2024-01-02
Advokat åtalas för fyra mordbränder och stöld av läsk
En advokat i södra Sverige åtalas för flera mordbränder.
Enligt åtalet påstås advokaten ha anlagt bränder på ett gym, ett hotell, i en möbelbutik och i en annan fastighet.
Han åtalas också för att ha stulit läsk till ett värde av 99 kronor i en matvarubutik.
Advokaten nekar till brott.
Advokaten har suttit häktad sedan början av sommaren i egenskap av misstänkt för flera mordbränder. när åklagaren under tisdagen lämnade in stämningsansökan till tingsrätten åtalas han för fyra mordbränder och en ringa stöld.
Han påstås bland annat ha anlagt en brand i en möbelbutik som fått till följd att föremål skadats samt att lokalen orsakats sot- och rökskador och inneburit fara för annans liv och hälsa. Han åtalas också för att ha anlagt en brand på ett hotell i södra Sverige som medfört rök- och brandskador och även denna inneburit fara för annans liv och hälsa. Advokaten påstås också ha anlagt en brand på ett gym samt i en fjärde fastighet.
Slutligen åtalas han för att ha stulit läsk till ett värde av 99 kronor i en matvarubutik.
Nekar till anklagelserna
Av stämningsansökan framgår att mannen nekar till samtliga anklagelser som riktas mot honom.
Han försvaras av advokaten Lars Kruse.
WILLIAM ERIKSSON
william.eriksson@dagensjuridik.se

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram