Nu dras det samman av andra men ändå samma anledningar...
"Kennedy Jr berövade SD riksdagsmandatet
För 60 år sedan sköts John F Kennedy till döds i Dallas, och på amerikansk tv rullar dokumentärer med den korniga filmen där kulan träffar Kennedys huvud, och Jackie i rosa dräkt kastar sig bakåt i den öppna bilen.
När Robert F Kennedy Jr kampanjar är den historien närvarande. Amerikansk politik behöver ingen ytterligare dramatisering, men här kommer den ändå: är han nästa Kennedy som blir skjuten?
Kennedymordet har i sex decennier varit en motor för konspirationsteorier. Robert F Kennedy Jr är övertygad om att CIA var inblandat i morden på både hans pappa Bobby och hans farbror John F Kennedy.
”Du pratar om din farbror, som mördades och du tror att underrättelsetjänsten var en del av det. Vad händer med dig?” frågade poddaren Joe Rogan – han beskrivs precis som Kennedy ofta som konspirationsteoretiker – i somras.
”Jag måste vara försiktig. Jag är medveten om det, jag är medveten om den faran. Jag lever inte i rädsla för det alls. Men jag är inte dum och jag vidtar försiktighetsåtgärder.”
Kennedy är en personlighet, full av teorier som många kallar konspirationer. Med en klassisk Kennedylook, genomträngande blå ögon, ett tal som raspar till följd av en röstrubbning – och han är falkenerare. Hur många toppolitiker kan träna en jaktfalk?
Efternamnet och de höga opinionssiffrorna – enligt en New York Times-mätning leder han bland väljare under 45 år – gör Robert F Kennedy Jr till en sensation i förspelet till presidentvalet.
En förklaring till siffrorna är att både Joe Biden och Donald Trump är impopulära hos stora väljargrupper. Gruppen som inte gillar någon av dem – opinionsmätarna kallar dem double haters – är dubbelt så stor som för fyra år sedan.
Inte många tror att Kennedy kan vinna, historien ger inte oberoende kandidater stor chans. Den stora upphetsningen beror på att han ändå kan avgöra valet, eftersom Biden – eller Trump – väntas förlora på en Kennedykandidatur.
Någon minns kanske den liberale miljardären Ross Perot som fick 19 procent i valet 1992. Perots röster har ofta sagts vara orsaken till att Bill Clinton slog George H W Bush – trots att vallokalsundersökningarna pekade på att Perot tog lika många röster från båda.
En utmanare behöver egentligen inte många röster för att påverka valutgången. Den gröna kandidaten Ralph Nader stannade på under 3 procent i valet år 2000. Men han fick 97 488 röster i Florida, där demokraternas Al Gore förlorade med 537 röster till George W Bush.
Sådana siffror är en fest för kontrafaktiska historiker: om inte kandidaten Nader hade varit skulle Gore ha blivit president och han skulle inte ha startat Irakkriget...
I år ställer Jill Stein upp för The Green Party. När hon kandiderade 2016 fick hon bara 1 procent av rösterna, men tog väljare i avgörande stater som kunde ha gett segern till Hillary Clinton.
Så om inte kandidaten Stein hade varit skulle Clinton ha blivit president och ingen skulle ha stormat Kapitolium för att Trump skulle få behålla makten...
Indicier pekar nu på att Trump förlorar något mer än Biden på en RFK-kandidatur. I New York Times-mätningen – som gav Kennedy 24 procent – i avgörande ”swingstates” fick RFK-supportrarna frågan vem de skulle stödja om de bara fick välja mellan Trump och Biden.
Medan 35 procent svarade Trump, sa 30 procent att de i så fall skulle stödja Biden. Kennedyfansen lutar alltså lite åt höger.
Kanske är det förvånande – Kennedyklanen är kungligheter i det demokratiska partiet. Robert har en bakgrund både som heroinmissbrukare och framgångsrik miljöadvokat. Ett centralt tema i kampanjen är att gigantiska investmentfirmor driver upp huspriser och orsakar en ”tsunami av hemlöshet”.
Det kan se ut som en amerikansk vänsterprofil, men familjen Kennedy är inte road. Fyra syskon till Robert tog snabbt avstånd från hans kandidatur på plattformen X:
”Bobby delar samma namn som vår far, men han delar inte samma värderingar, vision eller omdöme. Dagens tillkännagivande är djupt sorgligt för oss. Vi fördömer hans kandidatur och tror att det är farligt för vårt land.”
RFK Jr har också flera politiska budskap som landar mjukt hos Trumphögern. På ett kampanjmöte i Maryland väntar Molly Burke i kön för att få ta en selfie med den nye Kennedy:
”Jag är hans supporter sedan i 15 år, men jag är Trumpväljare också. Jag gillar att Kennedy tänker kritiskt, att han ifrågasätter korruptionen i regeringen, och det som hände under covid.”
Hon säger att hon inte ens är säker på att det blir något val nästa år: ”Det står för mycket på spel för dem som har makten nu, så de kommer att göra vad som helst för att behålla den.”
Kennedys beskrivning av korruptionen i USA låter som det Donald Trump kallar för ”den djupa staten”.
I Kennedys version lever myndigheter, medier och politiker i korrupt symbios med miljardärer och investmentbolag. De censurerar sina kritiker och bolagen tillåts berika sig på allt från Ukrainakriget – som Kennedy vill avsluta precis som Trump – till globala vaccinprogram.
Vissa av Kennedys budskap hittar mottagare ända borta i Sverige. Under pandemin uppstod en kärlekshistoria som nog besvärade Anders Tegnell och regeringen Löfven. Delar av USA:s höger avskydde de statliga ingreppen, och hyllade det mer frihetliga Sverige som förebild.
I svensk politik är covidfrågan död i dag, men USA lider av politisk långtidscovid, och Kennedy är en av de hårdaste kritikerna mot både vaccinering och lockdown.
Han har skrivit en bok som heter ”The Real Anthony Fauci” – USA:s Anders Tegnell och ett hatobjekt för högern – och på Amazons hemsida står att boken avslöjar ”aktörer som var ansvariga för att försöka implementera global tyranni och tjäna enorma pengar på propagandan bakom covid-injektioner, masker och lockdowns”.
I en intervju med Vanity Fair i somras – som spårade ur och publicerades under rubriken ”Robert F. Kennedy Jr.’s Mad, Mad, Mad, Mad World” – förnekar RFK Jr att han är ”antivaccin”.
Han vill bara ha ”säkra vaccin” och ”bra vetenskap”. Men Kennedys vaccinkritik har en lång historia och det är i sådana sammanhang som han ibland går så långt att han tvingas backa.
Som när han i ett tal 2022 jämförde USA:s covidåtgärder med nazismen: ”Även i Hitlers Tyskland kunde du korsa Alperna till Schweiz. Du kunde gömma dig på en vind som Anne Frank gjorde.”
Det tolkades som att han såg fördelar med det tyska 30-talet – i alla fall jämfört med hur ovaccinerade amerikaner hade det under pandemin. Efter hård kritik bad Kennedy om ursäkt, precis som han gjorde efter att 2015 ha talat om hur vaccin orsakar autism hos barn: De får sprutan ”och tre månader senare är hjärnan borta. Det är en Förintelse, vad detta gör med vårt land.”
Det är också med de uttalandena som Kennedy kom in i svensk politik.
I våras skrev Expo om att Sverigedemokraternas riksdagsledamot Elsa Widding hade medverkat på en konferens i Norge, där en av arrangörerna var Childrens Health Defense Europe, vars vaccinkritiska moderorganisation då leddes av Robert F Kennedy Jr.
Rubriken i Expo var ”Widding (SD) delade scen med förintelseförringare och antivaccin-aktivister”. Artikeln handlade om Kennedys uttalanden och om britten Andrew Bridgen – som var med på konferensen – som har kallat vaccinationerna ”det största brottet mot mänskligheten sedan Förintelsen”.
I maj i år valde Elsa Widding att bli politisk vilde. Skälet hon angav var att SD-ledningen inte hade försvarat henne när Liberalernas utbildningsminister Mats Persson kritiserade henne för kunskapsförakt, och för att stödja konspirationsteorier.
Och för någon månad sedan ordnade Widding ett möte i riksdagen, där Bridgen medverkade, och den amerikanske vaccinkritiske läkaren Pierre Kory, som i augusti ställde sig bakom Kennedys kandidatur.
Robert F Kennedy Jr kan påverka vem som blir USA:s nästa president, men han har redan spelat en roll för mandatfördelningen i den svenska riksdagen, och gjort regeringsunderlaget lite svagare.
Efter Elsa Widdings avhopp har Tidöpartierna 175 mandat mot oppositionens 173. USA frågar sig just nu om RFK Jr skadar Trump eller Biden? Det svenska svaret är alltså Ulf Kristersson."