Skamlig Juridik

2023-11-19
Redan på Gustav V:s tid så skyddades ju kungahuset på de mest märkliga sätt för att inte färgen på kulissen skulle flagna, så frågan blir naturligtvis om begreppen Abolition och Absolut sekretess har tillämpats och om dessa kan missbrukas...
När en sekretessbestämmelse inte har något skaderekvisit innebär det att sekretess gäller för en uppgift oavsett om någon lider skada eller men. Detta kallas för absolut sekretess. Att absolut sekretess råder för en uppgift innebär att någon skadeprövning inte ska ske.
En uppgift som omfattas av absolut sekretess får bara lämnas ut om det finns en tillämplig sekretessbrytande bestämmelse.
"Hur översätter vi egentligen guilt by association till svenska? Kanske: misstänkliggörande genom koppling till tveksam brottslig företeelse. Eller: att anses skyldig för att man har visst samröre med någon som är skyldig.
På latin säger man Ex concessis. Det låter väldigt högtidligt med tanke på hur vanligt förekommande det är.
Att folk håller på med det här hela tiden. Högstadiemobbning. Fjortislogik.
Om din bästis bär palestinasjal är du antisemit.
Om din farsa sitter inne för knarkbrott är du en klanmedlem.
Om du pratar med Jimmie Åkesson är du en Jimmie-lover och nazist.
Om din släkting går till prostituerade är du lovligt byte på löpsedlarna.
Låter inte detta väldigt mycket som skolgård? Eller syjunta? Eller, om jag tillåter mig att ta bladet från munnen: svensk ankdamm?
Banalt, orättvist och synnerligen korkat. I många fall även dyrt och vanärande.
Det senaste exemplet på guilt by association måste ändå vara kungens och drottningens relation till den så kallade ”dubbelswisharen”.
Man kan obemärkt ordna en ”happy ending” efter det vanliga knådandet.
I Expressen har vi kunnat läsa att en kungafamiljen närstående person har gått på thaimassage i Stockholm och i samband med massagen köpt en extra tjänst på tusen kronor.
Som jag förstår det kan man så obemärkt ordna en ”happy ending” efter det vanliga knådandet. Man bara swishar en extra summa.
Det här händer förmodligen hela tiden.
Och är lika tragiskt som kriminellt med tanke på kvinnan, som säkert hellre hade läst teknisk fysik än runkat av gubbar, om det funnits möjligheter.
Men vad har nu kungen och drottningen med detta att göra? Jo, den misstänkte dubbelswisharen är alltså en släkting. Och i små världar blir uppenbara småsaker – jättestora. Gefundenes Fressen, som tyskarna säger (och vi med när jag tänker efter).
Utifrån sett, här i Berlin där jag sitter, skulle man kunna tro att Sverige hade andra problem och därför andra prioriteringar.
Men tydligen inte.
Man har sett hans bil utanför det kungliga Drottningholms slott.
Man har sett hans bil utanför det kungliga Drottningholms slott, velat göra en husrannsakan, som blivit avslagen av rättsväsendet.
Men varför ska pressen jaga kungen? Eller Silvia, på väg hem från en en prisutdelning för Alzheimerfonden?
Jag tror att svaret delvis går att finna i en oförmåga att skilja på skuld och skam.
Eftersom Sverige länge haft problem med att ta tag i skuld, brottslingar och sanktioner, hittat på galenskap som mängdrabatter, har vi blivit världsmästare på att i stället svinga med skammen.
Ännu närmare pudelns kärna kommer man när man undersöker motsatsen: Honor by association.
Att det på allvar finns folk som tror att om du umgås med fint folk blir du lite fin. Att tro att ära smittar. Att man inte har personligt ansvar. Utan att om man har likadana jeans, åsikter eller hudfärg är man lite ballare.
Nog är väl det rökrutejustis?
Det är också själva axiomet i så kallad identitetspolitik.
Så blir det fritt fram att släppa ut hela avundsjukan. Och sälja löpsedlar. Medan vågorna går höga – i ankdammen."

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram