Nu är det inte lätt att värja sig från intrycket av att det är någonting som skall exponeras med dessa advokater, det kan väl ändå inte vara på så vis att dessa har gjort bort sig en liten smula...
"Det är inte bara den tidigare presidenten som står inför rättegångar framöver. Även personer i Donald Trumps nära krets har juridiska bekymmer.
Trumps tidigare advokat Rudy Giuliani står tillsammans med expresidenten och 17 andra åtalade för att ha försökt omkullkasta valresultatet i delstaten Georgia under presidentvalet 2020. Samtidigt ökar trycket på honom. Tre av de medåtalade, även de tidigare medarbetare till expresidenten, har erkänt sig skyldiga till valpåverkan i Georgia och gått med på att samarbeta med åklagarna.
– Giuliani måste vara orolig att Powell och Ellis (som erkänt sig skyldiga, reds.anm) kommer att vittna mot honom och öka sannolikheten för fällande dom, säger Barbara McQuade, en tidigare advokat, till The Guardian.
Trumps tidigare rådgivare Steve Bannon kommer att ställas inför rätta i maj 2024. Han misstänks ha lurat personer som donerat pengar till en kampanj om att bygga en mur längs gränsen mot Mexiko. Enligt åklagarna tog Bannon och andra inblandade pengarna själva.
Han har dessutom överklagat den dom som gav honom fyra månaders fängelse för kongresstrots efter att han vägrade medverka i utredningen av stormningen av Kapitolium. Överklagan tas upp i november.
Men Robert Costello, den advokat som har representerat Bannon och Giuliani, har dragit sig ur. Han anklagar sina tidigare klienter för att vara skyldiga hans firma stora summor pengar, rapporterar The Guardian. Giuliani ska vara skyldig över 15 miljoner kronor, medan Bannons skuld uppgår till 5 miljoner kronor.
Utöver Bannon och Giuliani står även Trumpanhängaren Mike Lindell inför höga rättsliga kostnader. Han har stämts på motsvarande över 22 miljarder kronor av företag som producerar rösträkningsmaskiner. Detta efter att Lindell hävdat att dessa företag hjälpte till att rigga valet 2020 och bidrog till Trumps förlust.
Lindell har betalat miljontals dollar i advokatkostnader, men advokatbyrån i Minneapolis som representerade Lindell har nu bett domstolen om att få dra sig ur ärendet. Orsaken ska vara att Lindell är skyldig advokatbyrån miljontals dollar."