Konkurrensverket & Leverantörsbetalning I Tid

2023-10-27
Vad kan det möjligen finnas för reflexivt kontrollsyfte bakom detta...
"Frukt- och gröntföretaget Everfresh har använt sig av en otillbörlig handelsmetod genom att inte betala sina leverantörer i rätt tid. Det anser Konkurrensverket som nu har beslutat att företaget ska betala en sanktionsavgift om fem miljoner kronor.
Konkurrensverket inledde en utredning mot Everfresh, som är ett grossistbolag inom frukt och grönt, efter information om att bolaget inte hade anpassat sina betalningar till LOH.
Konkurrensverket konstaterar att bolaget vid ett stort antal tillfällen har betalat sina leverantörer för sent och att summan av de sena betalningarna uppgår till ett relativt högt belopp.
Sanktionsavgift om fem miljoner kronor
I ett beslut har Konkurrensverket nu fastställt att företaget ska betala en sanktionsavgift om fem miljoner kronor för att ha använt en otillbörlig handelsmetod.
Det är första gången Konkurrensverket beslutar om sanktionsavgift enligt lagen om förbud mot otillbörliga handelsmetoder vid köp av jordbruks- och livsmedelsprodukter, LOH.
– Sena betalningar har varit ett stort problem som lagstiftaren har velat komma till rätta med eftersom det medför minskad likviditet hos leverantörer av jordbruks- och livsmedelsprodukter. Likviditeten påverkar i sin tur företagens möjligheter att investera i sin verksamhet. Det är därför viktigt att förbudet mot sena betalningar inte överträds. En sund balans mellan köpare och leverantörer i livsmedelskedjan är nödvändigt för att vi ska uppnå en hållbar och konkurrenskraftig livsmedelskedja, säger Konkurrensverkets generaldirektör Rikard Jermsten.
Avskräckande effekt
Vid beslutet av sanktionsavgiftens storlek har Konkurrensverket gjort en bedömning av överträdelsens art, varaktighet och omfattning och bestämt en sanktionsavgift som får den eftersträvade avskräckande effekt som sanktionsavgiften enligt lagstiftaren ska ha.
LOH syftar till att förhindra användandet av otillbörliga handelsmetoder i jordbruks- och livsmedelskedjan. En av de handelsmetoder som är förbjudna består i att som köpare betala sin leverantör senare än 30 dagar.
Konkurrensverkets beslut kan överklagas till Förvaltningsrätten i Stockholm."

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram