Ja då kan ju i alla fall inte Träskledningen säga att man saknar grund för en civil stämningstalan och nu får ju Clemin alla möjligheter i hela världen att visa upp hela träsket...
"Under torsdagen meddelades domen av Sundsvalls Tingsrätt.
Det är tre män med kopplingar till bygg- och fastighetsmarknaden i Sundsvall som har stått åtalade för mutbrott. Huvudpersonen i målet är det kommunala bolagets tidigare vd, Peter Clemin, som fick lämna Skifu i samband med att misstankarna väcktes för drygt tre år sedan.
Åtalad i härvan är även en byggentreprenör som under åren haft omfattande affärer med Skifu.
En tredje åtalad är en fastighetsägare i Sundsvall som även han har haft affärsförbindelser med det kommunala bolaget.
Clemin döms till fängelse i ett år och tio månader. Han döms också till näringsförbud i fem år. Han ska också betala 2 201 000 kronor till staten som tingsrätten anser att han kommit över genom brott.
Byggentreprenören döms till ett år och sex månader. Även han får näringsförbud i fem år.
Fastighetsägaren döms till fängelse i tre månader. I tingsrätten ansåg åklagaren att det kunde med räcka med villkorlig dom
Tingsrätten har valt att döma till strängare straff än vad åklagaren yrkade under rättegången. I Peter Clemins fall yrkade åklagaren på fängelse i ett år och nio månader. Tingsrätten har lagt till en månad.
I domen konstateras att Peter Clemin gjort sig skyldig till allvarlig brottslighet, och att han gjort det under sin anställning i ett kommunalt bolag. Annan påföljd än fängelse kan inte dömas ut, skriver tingsrätten, även med beaktande av viss utsatthet i media.
Att byggentreprenören gjort sig skyldig till allvarlig brottslighet i samröre med en anställd i ett kommunalt bolag är särskilt allvarligt, anser tingsrätten."