Idrottssponsring när det gäller idrott som går att spela på kan ju vara bra att kontrollera, vinstmaximerande liksom...
När det gäller Giffarna så råder det i alla fall inga tveksamheter om Oleg Deripaskas inblandning
Sundsvalls kommun har gått ihop med Bilbolaget, SCA och NP3 för att rädda Giffarna och med i den vevan finns såklart kommunens egen Johnny Walker, i folkmun snart kallad "Wirre pinnen"..
"Definitionen Sundsvalls kommun går efter när de bedömer om en förening har en ordnad ekonomi är att de inte ska befinna sig på obestånd eller uppvisa ett negativt eget kapital. Det utgör riktlinjerna för vilka klubbar kommunen tecknar avtal med.
När GIF Sundsvall gick mot ett minusresultat på åtta miljoner kronor valde kommunen, tillsammans med några av föreningens stora sponsorer, att gå in och rädda klubben.
– I sponsringsavtalet vi har tecknat med GIF Sundsvall tidigare i år utgår vi från riktlinjerna. Det vi har gjort nu faller lite utanför. Det är en extra satsning i en särskild situation, säger Jonas Walker.
Att det ligger utanför ordinarie avtal kan ses som ett kryphål i riktlinjerna. Hur ser du på att utnyttja det, rent etiskt?
– Riktlinjerna säger att vi inte ska stödja föreningar på obestånd med ett negativt eget kapital och där är GIF inte ännu.
Jonas Walker ser att stödet till GIF Sundsvall kommer gynna kommunen.
Samtidigt konstaterar Jonas Walker att kommunen ska utvärdera hur de ska arbeta med den här typen av frågor i framtiden.
– Riktlinjerna och hur vi jobbar med strategiska samarbeten framöver är något vi kommer behöva se över. De hänvisar också till organisationer och mål som inte längre är giltiga i kommunen, säger han.
Han vill inte gå närmare in på vilket sätt riktlinjerna inte längre anses vara giltiga, men säger att viljan att se över dem inte är specifikt kopplad till situationen med GIF Sundsvall.
– Det är kopplat till hur vi vill jobba med andra värden i vår sponsring och våra strategiska överenskommelser långsiktigt. Vi vill se mer till hållbarhetsfrågor till exempel, säger han.
Det ekonomiska stöd ni går in med nu kan potentiellt hjälpa GIF Sundsvall att uppfylla riktlinjerna nästa gång elitsponsringsavtal förhandlas. Hur ser du på att ni hjälper föreningar uppfylla krav ni själva har satt upp?
– Vi väljer att göra en särskild insats just nu, och skälen är det stora värde vi ser i GIF:s breda verksamhet med ungdomar i våra bostadsområden och varumärkesvärdet för Sundsvall. Att vi tillsammans med andra stora aktörer i Sundsvall nu går in och hjälper till är extraordinärt. Det syftar såklart till att de ska ha en stabil ekonomi nästa gång vi förhandlar om stöd."