Tegmarksmärkligt I SvD

2023-08-02
" Ska Max Tegmark få gömma reklam för antivaxxare i sitt Sommarprat? Avslöjandet om högerextrema kopplingar gör att forskarens Sommarprogram tappar i trovärdighet.
Märkligt när Tegmark hyllar antivaxxare i P1.
Är människan utrotningshotad? Max Tegmark som sommarpratar om AI för tredje gången sedan 2008 har gjort det till sin sak att upplysa om de risker som teknikutvecklingen kan innebära.
Själv har han med åren blivit mer och mer skeptisk till vår förmåga att kontrollera AI:ns framfart. I årets sommarprat målar han upp olika tänkbara scenarion där maskiner tar kontroll över mänskligheten, eller i värsta fall utplånar den. Mycket känns igen från hans bok ”Liv 3.0.” som kan läsas som en grundkurs i artificiell intelligens. De flesta som läst en tidning det senaste halvåret är nog dessutom bekanta med AI-utvecklingens risker.
Mer intressant blir det när Tegmark kommer in på hur han arbetar för upplysning och ökad transparens från alla aktörer inom området. Tillsammans med en rad framstående forskare och tech-profiler (bland annat Elon Musk) låg han bakom ett upprop för att tillfälligt pausa utvecklingen av stora AI-system tidigare i år. Tilltaget uppmärksammades världen över och satte rejäl snurr på debatten om säkerhetsriskerna.
Tre fjärdedelar in i programmet kommer en plötslig kärleksförklaring till Tegmarks bror Per Shapiro. Brodern har ägnat en stor del av livet åt granskande journalistik för etablerade medier, däribland SR, men har nu startat en systemkritisk podd. ”Jag håller inte med Per om allt, men jag gillar hans mod att ifrågasätta narrativen från regeringar och industriallianser på ett sätt som traditionella media sällan gör”, säger Tegmark.
Om man saknar kontexten kan det här partiet lätt passera som en visserligen malplacerad, men ändå gullig hälsning till ett syskon. Men vad Tegmark inte nämner är tidningen Expos avslöjande från tidigare i år om hur hans forskningsinstitut ”Science of life institute” lovat att donera en miljon kronor till den högerextrema svenska nyhetssajten Nya Dagbladet. Enligt Expo är kopplingen mellan Tegmarks institut och Nya Dagbladet just brodern Per Shapiro, som bland annat skrivit om sin skepsis mot covidvaccin där.
Här har ”Sommar i P1"-redaktionen uppenbarligen fått en publicistisk nöt att knäcka och det vore intressant att få veta mer om hur man resonerat kring segmentet. Å ena sidan får Tegmark självklart tycka som han vill, och även stötta broderns arbete offentligt. Å andra sidan känns det märkligt att han får göra reklam för Shapiros verksamhet utan att kritiken mot denna, eller hans egen koppling till den, nämns en enda gång. Särskilt eftersom Tegmark gjorde sig otillgänglig under Expos avslöjande och, mig veterligen, ännu inte svarat på deras frågor.
I sak är det helt korrekt att Per Shapiros podd, ”Folkets radio”, torgför systemkritik. Men lite mindre generöst går den att beskriva som ett forum för konspirationsteoretiker och foliehattar. Gäster bjuds in i egenskap av ”grannar till en 5G-mast” och i ett inlägg på hemsidan spekuleras det om ifall SVT:s dokumentär om antivaxxare, ”Rörelsen”, i själva verket är en psykologisk påverkansoperation.
Tegmark själv drar i sommarpratet en parallell mellan ”Folkets radio” och sitt eget initiativ ”Improve the news”, en nyhetsaggregator som ska ge folk tillgång till fler perspektiv. ”Improve the news” beskrivs på hemsidan som ett sätt för folk att själva skapa sig uppfattningar utan ”etablissemangs-bias” och den ”vedertagna” vänstervridning som genomsyrar media.
Liksom flera av sina kollegor i tech-branschen är Max Tegmark alltså övertygad om att yttrandefriheten hotas av etablerade publicister. Och likt Elon Musk, som köpte Twitter av ungefär den orsaken, har Tegmark själv gett sig in i mediebranschen för att ställa saker tillrätta.
Den oundvikliga frågan här är hur trovärdig han själv kan vara som publicist och yttrandefrihetsaktivist när han vägrar svara på frågor från andra journalister? Max Tegmarks arbete för transparens inom AI-forskningen är välbehövligt, men nog vore det lättare att ta till sig om han började hos sig själv."

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram