Operation Gallant Phoenix

2023-04-17
Operation Gallant Phoenix, OGP, är ett underrättelsesamarbete som leds av USA och samlar militära och civila organisationer från framförallt EU- och Natoländer. Syftet med samarbetet är att skapa djupare kunskap om våldsbejakande extremistiska organisationer och nätverk, som till exempel al-Qaida och Daesh.
OGP är ingen väpnad insats och har inget offensivt mandat, utan insatsen går ut på att inhämta, dela och analysera uppgifter. Sedan halvårsskiftet 2016 har Försvarsmakten deltagit i samarbetet, med stabsofficerare som är placerade i Jordanien.
Inom ramen för OGP deltar en rad andra länder som är anslutna till koalitionen mot Daesh, där också Sverige deltar sedan 2015. Nya Zeeland och Europol är exempel på deltagare i underrättelsesamarbetet.
Samarbetet är viktigt och bidrar till att belysa gemensamma tematiska frågor och underlättar informationsutbyte mellan länder. Att Försvarsmaktens deltagande tidigare var hemligt hade sin grund i Sveriges relation till andra länder.
https://www.forsvarsmakten.se/sv/aktuellt/2021/03/sverige-deltar-i-operation-gallant-phoenix/?fbclid=IwAR1uwZjiydW1ocA3ZwochTUeW17NN6laWsVkwwOynkdeNg3a1BTa-Y9CzVI
https://christchurchattack.royalcommission.nz/the-report/part-6-what-public-sector-agencies-knew-about-the-terrorist/the-ip-address/?fbclid=IwAR0-_xZ_lJmg7LPNmkYz6HEg9dwLMZ5PNqKLHys_OEaA5GmFtxIlMxqHg0w

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram