Polisöverklagad Koranbränningsdom

2023-04-06
Ja så märkligt, eller kanske inte alls....
Det blir kanske någonting prejudicerande...
Polisen överklagar förvaltningsrättens dom som sade att det var fel att neka tillstånd för två koranbränningar i Stockholm.
 
 
https://www.svd.se/a/9zXkkr/polisen-overklagar-dom-om-koranbranning?fbclid=IwAR3pIfcNxsBL81vrzsW5bmmIIk7A8KQX3R3bFLYOqkbV0LSuFF0nRrqpOrI
”Polismyndigheten anser att frågan är principiellt viktig och att det därför är angeläget att den prövas av högre instans”, skriver polisen på sin sajt.
Polisen skriver vidare att det har begärts anstånd till den 25 april för att ”närmare utveckla myndighetens talan”.
I mitten av februari nekade polisen två ansökningar om allmän sammankomst för att bränna Koranen utanför Turkiets respektive Iraks ambassad.
I besluten hänvisades till Säkerhetspolisens bedömning att hotbilden mot Sverige har påverkats av tidigare koranbränningar och att risken för terrorattentat skulle öka om framtida bränningar tillåts.

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram