" För snart tre år sedan valde SCA att lägga ner pappersbruket i Ortviken och valde i stället att satsa på att bygga en ny anläggning för kemisk pappersmassa i samma område.
Snart är fabriken klar för drift och det har spridit sig ända till Japan.
– Vi håller på att trimma in anläggningen, säger fabrikschefen Anders Granström.
Japans ambassadör, Masaki Noke, har varit på besök i Sundsvallsområdet och passade då på att få en guidning hos SCA. Han har även besökt Permobil i Timrå.
– Sundsvall är en viktig industristad med flera företag som har affärer med Japan, säger Masaki Noke.
Han blev ambassadör i Sverige i november 2021.
Varför har du valt att besöka just Sundvall?
– Jag har hört Sundsvall ofta i Stockholm, så jag var nyfiken på att besöka staden, säger han.
Masaki Noke hälsade även på Mittuniversitet.
– Det akademiska utbytet mellan Sverige och Japan är viktigt. När jag besöker en stad brukar jag också besöka en akademisk intuition, säger han
Japans ambassadör känner till Torsboda-projektet och Timrå och Sundsvalls ambition att locka en större industrisatsning till regionen.
Om det pratade Masaki Noke bland annat om när han träffade kommunfullmäktiges ordförande Arianne Sundman (S).
– Vi har diskuterat olika sätt vi kan samarbeta på. Men vi har inte pratat specifika projekt eller konkreta industrisatsningar, säger han.
Ambassadören ska rapportera tillbaka om sitt besök till Japan och även berätta om det på sociala medier.
– Vår ambassad i Sverige har 40 000 följare på Twitter och 3 000 på Facebook, säger Masaki Noke.
Vad är ditt intryck av Sundsvall?
– Det var mycket snö här men inte speciellt kallt. Men det är en vacker natur här och det är en vacker stenstad, säger ambassadören.