Kadyrov Höjer Tonen Efter Koranbränning

2023-01-22
" Den ryska delrepubliken Tjetjeniens ledare Ramzan Kadyrov beskyller svenska politiker för att ligga bakom Rasmus Paludans koranbränning vid den turkiska ambassaden, enligt Aftonbladet.
Kadyrovs attack: ”Brinn i helvetet”
I lördags brände den dansk-svenske högerextremiste Koranen utanför turkiska ambassaden. Att han fick tillstånd ledde till att Sveriges försvarsminister inte fick komma till Turkiet och demonstrationer i Istanbul.
Nu ger sig den ryska delrepubliken Tjetjeniens ledare Ramzan Kadyrov, som står Rysslands president Vladimir Putin nära, in i debatten.
”Enligt uppgift var aktionen godkänd av Stockholms myndigheter, men jag är fast övertygad om att detta avskyvärda dåd inte bara godkändes, utan dessutom initierades och betalades av politiska krafter. Annars skulle inte en sådan förhärdad och utmanande provokation ha godkänts, skriver han på sitt Telegram-konto som har tre miljoner följare.
Kadyrov är själv muslim och han menar att Paludan är ”ledare för ett satanistiskt danskt parti”. Han skriver även att det handlar om ett ”vidrigt tilltag” och inte en protest.
”Bara de som är besatta av djävulen, de mest störda kräken, är redo att ge sig på heliga värden och kalla det för en protest,” skriver Kadyrov som även hotar alla som deltagit i händelsen.
”Ni kommer att brinna i helvetet, era djävlar.”

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram