Fortsatt Polisledningsförtroende Från Barnhandlaren

2022-12-13

https://www.svt.se/nyheter/inrikes/statsministern-har-fortsatt-fortroende-for-polisen?fbclid=IwAR2nGamyfXxYm5Tp7xVWPmy_wgZ0FPW9-oz85OCHxmK9Hs_KInxhQG2l-0g

Halvledaren gör sig lika populär som hans barnhandel är.
Det är lite Bidenskt trots allt 😉
Statsministern har fortsatt förtroende för polisledningen.
Polismyndighetens ledning har fortfarande statsministerns förtroende, trots anmälan mot den ställföreträdande rikspolisen och det gängkrig som pågår i Sverige.
Efter att regeringen hållit pressträff och presenterat en ny försvarsberedning kom frågan huruvida statsminister Ulf Kristerssons förtroende påverkats av den rådande skandalen inom polisen samtidigt som det utbredda gängvåldet fortsätter att växa.
– Det har man tills man inte har förtroende för polisledningen. Allt detta är bra att det sker och vi välkomnar det, säger Ulf Kristersson (M) på tisdagen.
Statsministern hänvisar till den pågående förundersökningen gällande tillsättningen av Linda Staaf som högt uppsatt chef och en extern granskning av polisledningens agerande.
– Förtroendefrågan måste ställas efter att det har klarlagts saker som kan komma att klarläggas men självklart har vi förtroende för den sittande myndighetsledningen.
Rikspolischefen till justitieutskottet
Vänsterpartiets rättspolitiska talesperson Gudrun Nordborg välkomnar beslutet att tillsätta en särskild extern utredare. Hon säger till SVT Nyheter att hon under tisdagens sammanträde i riksdagens justitieutskott kommer att ansluta till Miljöpartiets linje, om att kalla upp rikspolischefen Anders Thornberg till utskottet för att redogöra och svara på frågor om händelseförloppet och vilka avvikelser som skett.
– Jag tror att det kan vara viktigt att vi kallar rikspolischefen till utskottet för att markera, som jag ser det i alla fall, att det här är något väldigt allvarligt. Både i det enskilda fallet, vad det i värsta fall också visar, att man inte hanterar kvinnors situationer på tillräckligt allvar inom myndigheten, varken i sin utredande verksamhet eller som arbetsgivare, säger hon.

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram