Dagens Kallkutta...
Om jag skall vara helt ärlig så börjar detta redan nu få en sorglig klang och hon får nu klä skott för en kultur som har brett ut sig sedan långt före hon ens var född.
Jag skulle nog råda henne till mycket djup uppriktighet i vad som kommer.
Dessutom så vet hon ju var liken finns begravda....

" Oppositionen i Sundsvall väcker nu frågan om toppolitikern Bodil Hansson var jävig när det togs politiska beslut i mångmiljonklassen och hon samtidigt hade en relation med kommunala bolaget Skifus dåvarande vd Peter Clemin.
– Det är ett skolexempel på det som brukar kallas för delikatessjäv och rör en beslutsfattares koppling till en "uppenbar vän" eller "uppenbar ovän". Handlar det i det här fallet om en hemlig relation så måste man väl säga att det rör sig om en "uppenbar vän", säger Olle Lundin.
Bodil Hansson å sin sida menar att hon inte medvetet brutit mot jävsreglerna. Hon är sjukskriven och svarar inte direkt till Sundsvalls Tidning utan vi får hennes svar i ett mejl via partiombudsmannen Stefan Wikén.
"Jag anser inte att mina beslut, och de beslut jag deltagit i, har påverkats av min och Peter Clemins relation", skriver hon.
Bodil Hansson och Peter Clemin hade en kärleksrelation från oktober 2015 till februari 2016. Sedan hade de fortsatt kontakt en tid in på 2017. För ST har Bodil Hansson beskrivit den fortsatta kontakten som ibland lite flörtig, och ibland ställdes frågor typ "vad ska du göra på semestern".
Under den här tiden deltog Bodil Hansson i följande beslut rörande Skifu:
► 12 oktober 2015: Kommunstyrelsen föreslår fullmäktige att godkänna Skifus köp fastigheten Sjukhuset 2 av Svenska Rygginstitutet för 37 miljoner kronor. Bodil Hansson som då var kommunstyrelsens vice ordförande tjänstgjorde som ordförande vid mötet.
► 26 januari 2016: Kommunstyrelsens plan- och utvecklingsutskott föreslår fullmäktige att ge Skifu uppdrag att se över om kommunen har lokaler som kan byggas om till bostäder. Bodil Hansson var mötesordförande.
► 13 juni 2016: Kommunstyrelsen föreslår fullmäktige att ge Skifu i uppdrag att börja förhandla om köp av Sundsvalls Centralstation av Jernhusen AB för att skapa ett samlat resecentrum. Bodil Hansson är vice ordförande vid mötet.
► 5 december 2016: Kommunstyrelsen föreslår kommunfullmäktige att godkänna att Skifu köper Centralstationen för 111 miljoner. Kommunstyrelsen föreslår också att fastigheten ska in i Skifus fastighetsinnehav. Bodil Hansson tjänstgjorde som vice ordförande vid mötet.
► 13 mars 2017: Deltar i beslutet när kommunstyrelsen tar ställning till årsredovisning och ansvarsfrihet för Skifus styrelse och vd för 2016. Kommunstyrelsen föreslår fullmäktige att ge ombudet i uppdrag att fastställa årsredovisningen.
Enligt Olle Lundin ställer den sortens "hemliga relationer" som Bodil Hansson har beskrivit att hon hade med Peter Clemin inte sällan till det för personer i förtroendeställning.
– Även om det rör sig om en relation som just är avslutad så är den ju fortfarande "fickljummen" och i sådana fall skulle jag fortfarande säga att det är jäv. En relation behöver ju en viss "avkylningstid", förklarar Olle Lundin.
Är det brottsligt att vara jävig i sådan här sammanhang?
–Ja, det strider mot jävsreglerna i kommunallagen, säger Olle Lundin.
En av oppositionspolitikerna som tycker att jävsfrågan behöver utredas är kristdemokraten Ronja Strid.
– Även om det inte skulle vara brottsligt är det olämpligt och allvarligt att ha de här dubbla lojaliteterna, anser hon.
Enligt Bodil Hansson kommer en utredning att göras. Sent under tisdagen uppger hon att kommundirektören meddelat de politiska partierna att de beslut som fattats under den aktuella perioden ska genomlysas.
"Det är bra att det görs och jag avvaktar resultatet", skriver Bodil Hansson.