Ja om Bodils partikamrater i alla händelser tillhandahållit delar av mail-korrespondensen, så är väl resten rätt så så hyfsat jävla uppenbart...och det säger väl om inte annat att Bodil har hållhakar på sina så kallade partivänner som garant mot medial lösmynthet, vilket i sin tur leder vidare i träskets exponering.
"I vad ligger det brottsliga? Det hela luktar ”damage control” från en kommun som synes orolig för vad som kommer att komma fram vid kommande rättegång", skriver Advokat Rolf Klintfors."
" Sundsvalls högst uppsatta politiker Bodil Hansson bröt förra veckan tystnaden om att hon för flera år sedan hade en kortare relation med den numera mutåtalade före detta kommunala vd:n, som hela tiden har förnekat brott.
Hon har upplevt sig vara utsatt för påtryckningar av Skifus ex-vd. Peter Clemin bekräftar nu att han i chattmeddelanden till Bodil Hansson varit kritisk till sin tidigare chef och Skifus styrelseordförande Johan Nikula (S). Nikula var den som slog larm om misstänkta oegentligheter i det kommunala fastighetsbolaget.
"Peter anser att Johan Nikula, även nu när utredningen är klar och åtal väckts, far med osanning", skriver Peter Clemins advokat Rolf Klintfors ST.
Rolf Klintfors företräder Skifus ex-vd. Enligt honom har den tidigare relationen mellan hans klient och kommunalrådet ingen relevans vad gäller det åtal som väckts.
Enligt honom var Peter Clemins meddelanden till Bodil Hansson inget konstigt mot bakgrund av att "Nikula påstod en mängd felaktiga saker i pressen".
Johan Nikula är kortfattad när ST når honom:
– Jag har inga kommentarer.
Även om anonyma meddelanden om relationen senare dök upp hos en partikamrat och Bodil Hanssons sambo förnekar Peter Clemin att han har spridit något.
"Bodil är kommunens högsta chef och Peter ville för bådas bästa inte att relationen skulle bli känd. Peter har med andra ord inte spridit meddelanden om deras relation", skriver Rolf Klintfors.
Det enda rimliga är att polisanmäla
Av de aktuella chattmeddelandena framgår bland annat att privata sms skulle kunna nå media. Däremot finns inget uttalat hot i det Peter Clemin skriver – Bodil Hansson hävdar att det var underförstått.
Dessa privata sms har fått henne, enligt egen utsago, att inte polisanmäla. Nu blir det ändå en polissak.
"Jag har efter samtal med kommunens säkerhetsansvarige kommit fram till att det enda rimliga är att polisanmäla", skriver Bodil Hansson i ett mejlsvar till ST.
Kommunalrådet, som i dagsläget är sjukskriven, har valt att inte lämnat någon ytterligare kommentar.
– Hon kommer själv att göra polisanmälan, säger Stefan Wikén, ombudsman för Socialdemokraterna i Västernorrland.
Stefan Wikén (S) svarade under tisdagen på frågor som rör Bodil Hansson.
Peter Clemin reagerar starkt på uppgifterna. Han riktar också kritik mot att Bodil Hansson tar upp deras tidigare relation i media.
"I vad ligger det brottsliga? Det hela luktar ”damage control” från en kommun som synes orolig för vad som kommer att komma fram vid kommande rättegång", skriver Rolf Klintfors."