2022 11 02

2022-11-02

https://www.youtube.com/watch?v=u0kK5fnrzqQ

De Fria är en folkrörelse som jobbar för demokrati genom en upplyst och medveten befolkning!
 
Stöd oss:
SWISH: 076 - 118 25 68 (mottagare Caroline E.)
 
Nato ser negativt på att Sverige sedan i fjol är observatör för FN:s konvention om kärnvapenförbud. Även statsminister Ulf Kristersson är skeptisk till konventionen och säger att han ”aldrig tyckt att det där är angeläget arbete”, skriver Aftonbladet.
 
Kristersson säger att han inte har tagit ställning i frågan om Sverige bör lämna observatörsrollen, men poängterar att regeringen fokuserar på att Sverige ska leva upp till sina åtaganden för att komma med i Nato.
 
– Det ska inte bara vara diktaturer och farliga stater som förfogar över de allra farligaste vapnen, så det är klart att Nato inte tycker att det är bra för Natos samarbete, säger statsministern.
 
Således snart även i landet som utgör Lise Meitners Ground Zero! Är det inte poetiskt så säg...
 
Mysen i poddformat (dvs enbart ljud) finns att spela upp eller ladda ner här
 
Följ De Fria på Telegram!
 
The Free People's Movement på YouTube!

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram