Turkiets Svenska Terroristlista

2022-10-23
Den regimtrogna turkiska tidningen Sabah har kartlagt och publicerat hemadresser till personer som uppges vara med på listan av påstådda terrorister som Turkiet kräver ska utlämnas från Sverige, rapporterar Ekot i Sveriges Radio.
Tidningen, som också har publicerat namn och foton på personerna, påstår att de är anhängare av den så kallade Gülenrörelsen och beskriver deras liv i Sverige som ett av lyx. Gülenrörelsen anklagas för att ligga bakom kuppförsöket 2016.
En av dem anklagas av tidningen för att ha varit inblandad i mordet på en rysk diplomat i Istanbul 2016.
Turkiets ledare Recep Tayyip Erdogan har flera gånger upprepat sitt krav på att 73 personer från Sverige och Finland måste utlämnas till Turkiet för att ländernas Natoansökan ska godkännas.
Den regimvänliga tidningen ska i hemlighet ha övervakat flera personer som bor i Sverige. Personerna som finns med på listan över personer Turkiet vill ha utlämnade pekas ut som terrorister.
Expressen har tidigare talat med vissa av de personer som finns med på den så kallade Turkietlistan, och som av Turkiet pekas ut som terrorister.
Det gäller bland annat journalisten och debattören Bülent Kenes, som flydde till Sverige efter militärkuppen 2016.
– Jag är en kritiskt granskande journalist och det är löjligt att utmåla mig som en terrorist eller kuppmakare. De är helt och hållet fabricerade anklagelser från Erdogan, sade han i en intervju med Expressen.
Turkiets krav på Sverige har varit en del i anledningen till att Natoprocessen har fastnat i Turkiet.
På fredagen blev det känt att statsminister Ulf Kristersson och Turkiets president ska träffas för att tala om Sveriges Natoansökan.

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram