FBI satte nyckeldokumentationskälla på lönelistan i uppenbara försök att dölja dokumentationsmaterial
Medan Durhams senaste avslöjanden är extremt fördömande för Danchenko, är de mycket mer fördömande för FBI som verkar ha använt CHS-mekanismen på ett perfidiskt sätt för att ta Danchenko från nätet och begrava det faktum att han hade avfärdat dossiern.
Genom att göra det lurade FBI:s ledning kongressen, domstolarna, DOJ:s generalinspektör och allmänheten.
Värst av allt gjorde de det för att kunna fortsätta med sina ansträngningar att ta ner dåvarande president Trump.
Medan Danchenkos chanser att fällas har ökat avsevärt med dessa senaste avslöjanden, visar Durhams anmälan att det verkliga priset är FBI:s ledarskap.
Huruvida Danchenko döms är i stort sett meningslöst om FBI:s ledarskap inte ställs till svars.
------------------------------------------
Ur artikeln

Den särskilda åklagaren John Durham lämnade in en motion för rättegången i limine den 13 september i hans fall med falska uttalanden mot Igor Danchenko, den primära underkällan till Christopher Steeles ärende om Donald Trump. Danchenko, som är åtalad för fem fall av att ha ljugit för FBI om sina källor till ärendet, hade tidigare lämnat in en motion om att avvisa anklagelserna mot honom.
Motion in limine är rutinmässiga motioner som används för att avgöra vilka bevis som får och inte får användas vid rättegången. Rättegången mot Danchenko är planerad att börja nästa månad.
Durhams rörelse är dock allt annat än rutin och innehåller en rad fantastiska avslöjanden om Danchenko.
Det kanske mest häpnadsväckande avslöjandet är att Danchenko fick status som konfidentiell mänsklig källa (CHS) av FBI i mars 2017.
Detta var särskilt efter att Danchenko hade avfärdat Steele-dossiern i en FBI-intervju i januari 2017, efter att ha erkänt att den var baserad på skvaller. och rykten .
Med tanke på erkännandet fanns det ingen legitim anledning att utvidga skyddet av CHS-status till Danchenko, som inte längre hade något bona fide-värde för FBI:s utredning av påstådd samverkan mellan Trump och Ryssland.
Faktum är att FBI:s utredning borde ha avslutats så snart Danchenko avslöjade den sanna härkomsten av Steeles rapportering.
FBI:s mål med att ge Danchenko den mycket eftertraktade CHS-statusen verkar ha varit att ta Danchenko från nätet.
Som CHS åtnjöt Danchenko särskilda skydd och privilegier. Avgörande var att FBI kunde använda hans status för att dölja Danchenko och hans avslöjanden från kongressutredningar, såsom utredningen av dåvarande rep. Devin Nunes ledd av Kash Patel. Andra förfrågningar, såsom Freedom of Information Act-förfrågningar, skulle på liknande sätt kunna blockeras med hänvisning till "källor och metoder" motiveringen för att dölja identiteten, och till och med existensen, av en CHS.
FBI hade enorma incitament att gömma Danchenko. Även om Danchenko berättade för FBI flera lögner i vad Durham nu beskriver var ett försök att förena vad Danchenko hade berättat för Steele, var det övergripande budskapet från Danchenko att underlaget var osant.
Detta avslutade i praktiken alla legitima undersökningar av samverkan mellan Trump och Ryssland.
Danchenkos avståndstagande innebar också att FBI:s utrikesunderrättelseövervakningsbeslut (FISA) mot Trumps kampanjrådgivare Carter Page – som utfärdades baserat på Steele-dossiern – i praktiken ogiltigförklarades.
FBI hade en juridisk skyldighet att informera FISA-domstolen om Danchenko men misslyckades med att göra det. Faktum är att de framgångsrikt ansökte om ytterligare två FISA-beslut mot Page på grundval av Steele-underlaget som de visste var falskt
Tidpunkten för Danchenkos höjning till CHS-status sammanföll med två stora utvecklingar. Först, den 20 mars 2017, berättade dåvarande FBI-chefen James Comey för kongressen att Trumpkampanjen var under utredning för påstådda kopplingar till Ryssland. Vid den tiden visste Comey att Danchenko hade rivit sönder utredningens predikat, men han valde att fortsätta oavsett. För det andra, även i mars 2017, fick Nunes reda på från en whistleblower inom underrättelsetjänsten att Trumps övergångsteam hade spionerats på. Nunes klagade över att kongressen inte hade fått den informationen.
Som chef för parlamentets underrättelsekommitté satte Nunes omedelbart upp sin egen utredning av Trump-Ryssland-frågan.
Den utredningen skulle leda till Nunes-memo i februari 2018. Nunes-memoet nämnde dock inget om Danchenko eller det faktum att han hade avvisat ärendet.
Efter att FBI satte Danchenko på sin CHS-lönelista var han helt utanför nätet och all information om honom undanhölls från kongressen under motiveringen "källor och metoder".
FBI:s uppenbara plan för att begrava Danchenko verkar ha fungerat som planerat. Varken Nunes eller någon annan visste om Danchenko eller hans avståndstagande från Steele-ärendet förrän i december 2019, när justitiedepartementets (DOJ) generalinspektör Michael Horowitz utfärdade sin rapport om FBI:s FISA-missbruk.
Horowitz avslöjade inte Danchenkos namn och gav väldigt lite information förutom att Steele hade en primär underkälla vars historia skilde sig från den som Steele själv berättade.
Det var inte förrän i juli 2020 som en grupp online-speglare , inklusive jag själv, kunde extrapolera Danchenkos namn från olika datapunkter i Horowitz rapport, såväl som från kraftigt redigerade intervjuanteckningar publicerade av sen. Lindsey Graham (RS.C. ).
Med identifieringen av Danchenko kollapsade all återstående trovärdighet för Steele-dossiern. I motsats till FBI:s påståenden var Danchenko inte en ryskbaserad källa med tillgång till insiders i Kreml. Istället var han en Beltway-insider som hade tillbringat ett antal år med att arbeta på den demokratiskt orienterade Brookings Institution, där anti-Trump riksrättsvittnet Fiona Hill var hans mentor .
Ändå fortsatte FBI att betala Danchenko, samt bibehöll hans CHS-status till oktober 2020. Då hade Durham redan undersökt ursprunget till Trump-Ryssland-sonden i 19 månader. Det är inte heller känt när Durham fick reda på Danchenkos CHS-status.
Det är troligt att Danchenkos CHS-status återkallades efter att dåvarande justitieminister Bill Barr avslöjade i september 2020 att Danchenko hade misstänkts för att arbeta för rysk underrättelsetjänst.
Det faktum var känt för FBI sedan 2009, men Barrs offentliga avslöjande kan ha tvingat byråns hand.
Det verkar som att det enda syftet med att göra Danchenko till en CHS var att dölja FBI-missbruk från kongressen, från FISA-domstolen och från allmänheten; som öppnar nya vägar för Durham att kriminellt förfölja FBI-tjänstemän.
Dessa tjänstemän inkluderar förre FBI-direktören James Comey, tidigare biträdande direktör Andrew McCabe, tidigare chef för kontraspionage Peter Strzok och Danchenko-ärendeagenten Brian Auten.
Man trodde att preskriptionstiden för att väcka åtal mot FBI-tjänstemän hade löpt ut tidigare i år, när fem år hade gått från det att tjänstemännen vidtog sina respektive åtgärder.
Men nu verkar det som om tidsgränsen har förlängts eftersom FBI fortsatte att anställa Danchenko under falska förevändningar fram till oktober 2020. Det ger Durham gott om tid att förfölja FBI-tjänstemän, om han är så benägen.
Bortsett från CHS-avslöjandena, belyser Durhams nya motion också den ovan nämnda incidenten där Barr avslöjade att medan Danchenko var anställd av Brookings Institution, påstås han ha kontaktat två medarbetare och sagt till dem att om de "hade tillgång till hemligstämplad information" och ville "tjäna lite extra pengar", han kände "några människor som de kunde prata med."
Efter att incidenten rapporterades till polisen 2009 inledde FBI en "fullständig utredning" av Danchenko efter att ha fått reda på att han "(1) hade identifierats som en associerad med två FBI kontraspionagepersoner och (2) hade tidigare kontakt med den ryska Ambassad och kända ryska underrättelsetjänstemän.”
Fram till den 13 september förblev statusen för den utredningen okänd. Durham har nu avslöjat att FBI avslutade utredningen av Danchenko 2010 för att den "felaktigt trodde" att han hade lämnat landet.
Det är inte känt om Durham tror på FBI:s genomskinliga förklaring. Det är anmärkningsvärt att Durham inte har anklagat Danchenko för att ljuga om sina kontakter med ryska underrättelsetjänstemän. Under sin FBI-intervju i januari 2017 hävdade Danchenko att han inte kände till eller hade träffat några sådana officerare.
Det är också anmärkningsvärt att Durham inte har anklagat Danchenko för att ljuga om den ökända berättelsen om "kisstejp". Dokumentationen hävdar att berättelsen härrörde från juni 2016 från en senior västerländsk anställd på Ritz-Carlton Hotel i Moskva.
Men Durham har nu avslöjat att hans kontor spårade upp den enda västerländska hotellanställde vid den tiden, en tysk medborgare.
Enligt Durham kommer den tyske medborgaren att vittna vid Danchenkos rättegång att han aldrig träffat Danchenko och att han aldrig hade hört talas om kissbandshistorien förrän media började rapportera om ärendet 2017.
Chefens konto backas upp av Charles Dolan, en politisk rådgivare med kopplingar till Bill och Hillary Clinton. Enligt Durham kommer Dolan att vittna vid Danchenkos rättegång att han och Danchenko hade rest till Moskva i juni 2016 men att Danchenko, till skillnad från Dolan, inte bodde på Ritz-Carlton och inte träffade den tyska hotellchefen. Det verkar som om Danchenko skapade kissbandshistorien av helt tyg och felaktigt tillskriver den den tyska managern som han aldrig träffat.
Medan Danchenko anklagas för att ha ljugit om sin interaktion med Dolan, ber Durham domstolen att även tillåta hotellchefen att vittna som ett sätt att visa Danchenkos "ansträngningar att tillverka och felaktigt tillskriva information som återspeglas i Steele-rapporterna."
I en annan häpnadsväckande avslöjande har Durham nu avslöjat att Danchenko i februari 2016, bara några månader innan hans dossierarbete, informerade managing partnern för en affärsunderrättelsefirma om hur man tillverkar källor. Enligt Durham var Danchenkos råd till partnern att om det inte fanns några källor skulle man "använda sig själv som källa" samtidigt som man döljer detta faktum genom att citera andra "för att rädda situationen."
Även om Danchenkos interaktioner med business intelligence-partnern inte är direkt kopplade till ärendet eller till Danchenkos påstådda lögner till FBI, ber Durham domstolen att tillåta att informationen presenteras för juryn som ett sätt att visa Danchenkos sätt att tillverka källor.