Framgångarna med sanktioner mot Ryssland är makalösa, kan vi nu alltmer kallt konstatera...
Vi har dock lite svårt att förstå hur det kan komma sig att det något märkligt vis är någon slags privilegierad rättighet för västvärlden att få köpa billiga naturresurser från Ryssland...
Ryssland behöver väl inte leverera någonting alls om de inte har lust...
Och som vi har sagt en miljon gånger nu, det Tyska gasberoendet för energi bygger inte till någon ringa omfattning på elförbrukning i industrin...
Det handlar om att bryta sig ur EU om vi vill få ner priserna, eller i alla händelser hantera de omtalade 70% av produktionen som skall finna disponibelt för export..
" Ryska bolaget Gazprom stoppar sina leveranser genom Nord stream 1 till Europa på obestämd tid. På kort sikt kan stoppet märkas på de sydsvenska, redan skyhöga, elpriserna och på lång sikt kan europeisk industri och arbetsmarknad drabbas.
Gazprom skyller stoppet på ett oljeläckage som gör att en gasturbin kan inte drivas på ett säkert sätt.
”Skadorna tillåter inte säker, problemfri drift av gasturbinmotorn. I detta sammanhang är det nödvändigt att vidta lämpliga åtgärder och avbryta ytterligare drift av gaskompressorenheten”, skriver Gazprom i meddelandet på Telegram.
Gasen har varit tillfälligt stoppad sedan i onsdags och leveranserna skulle ha återupptagits på lördagsmorgonen. Så kommer alltså inte ske.
”Tills problemen med driften av utrustningen har eliminerats har gastransporten till Nord Streams gasledning stoppats helt”, skriver Gazprom.
– Det här är en signal från Ryssland att de kommer att fortsätta att bedriva utpressning mot Europa i energipolitiken, säger finansminister Mikael Damberg (S) till TT och kallar beskedet ”oerhört allvarligt för Europa och för europeisk ekonomi”.
Inte heller Christian Kopfer, råvaruanalytiker på Handelsbanken, tror att oljeläckaget är den verkliga orsaken till stoppet.
– Det här är ju del av någon form av ekonomisk krigföring där incitamenten är att skapa ekonomisk oreda utan att skadas för mycket själv. Då är det logiskt att strypa gasen nu när det börjar bli lite kallare i Europa, säger Christian Kopfer till DN.
Även innan stoppet var gasleveranserna till Europa betydligt mindre än vanligt. Rysslands gasexport har minskat successivt, men hänvisning till underhållsbehov.
Ett totalstopp kan få ganska omedelbar påverkan på de sydsvenska elpriserna, säger Christian Kopfer.
– Marknaden för gas i Europa reagerar snabbt på förändringar i det energipolitiska spelet. Så är det en oväntad händelse som denna så driver det snabbt upp priset. Framför allt södra delen av Sverige där det redan har funnits en väldigt stark påverkan, säger han.
Fortsätter stoppet in i vintern hamnar vi i ett ”skräckscenario” som kan påverka europeisk industri och arbetsmarknad.
– Det hotar också arbetstillfällen för så kontinuerligt väldigt höga priser på el tvingar industrin att dra ner på produktionen. Det är väldigt svårt att undvika, säger Christian Kopfer och fortsätter:
– Den typen av energipriser vi har haft nu är ohållbara för hushåll men även för industrin. Vi måste få upp den egna produktionen för alternativen är att man höjer priset kraftigt på den färdiga produkten och då hamnar vi i den inflation som vi så gärna vill undvika.
För svensk del är den smala lyckan att mycket av den industri som kräver mest energi – till exempel stålindustrin – ligger i elområde ett och två i norr där priserna är lägre. Än värre blir situationen för industrin i länder som Tyskland, Frankrike och Belgien.
Även Rysslands ekonomi påverkas av minskad gasexport, men kanske inte så mycket som man tror.
– Paradoxen är att Ryssland kan tjäna mer på den gas som de faktiskt säljer för ju mer de stryper gasen desto högre blir priserna. Man kan tro att Ryssland förlorar mycket men de har så stor makt över prissättningen, säger Christian Kopfer.
EU-kommissionen har lagt fram ett förslag om att frikoppla elpriset från gaspriserna, vilket Sveriges regering ställt sig bakom. Mikael Damberg säger till TT att han tror att stödet för att byta prissättningsmodell kommer att öka i och med det ryska beskedet."