Ja tänka sig så märkligt, Kallkutta förefaller ligga i en annan värld...

"Sundsvallsregionen kämpar om att locka till sig en stor industri till Torsboda – det handlar om känsliga förhandlingar som kan leda till 1 000–tals nya jobb.
Nu kommer kritiken om att viktig information läckt ut och att oppositionen hållits utanför när den kinesiska batterijätten besökte Sundsvall och Timrå.
Landshövding Berit Högman och regionrådet Glenn Nordlund (S) anlände gemensamt till lunchmötet.
Det kinesiska besöket skulle ske under störsBråk Efter Kinanta sekretess, men under en lunch på Södra Berget i måndags möttes den kinesiska gruppen av en stor delegation. Regionrådet Glenn Nordlund (S) fanns där liksom landshövding Berit Högman.
Mellan 20 och 30 personer var samlade i restaurangen på Södra berget, och så långt lyckades valet av plats göra så att att de kinesiska gästerna tog kort och imponerades av utsikten.
Nu ställs frågor om läckor och om vilka som fått förhandsinformation om det kinesiska företaget Shanghai Putailais hemliga besök i Sundsvallsområdet i veckan.
– Det fanns personer på plats som rimligtvis inte borde ha vetat. Hur fick de informationen, undrar oppositionsrådet i Timrå, Tony Andersson (M).
Efter lunchen samlades den kinesiska gruppen utanför Södra berget för en rökpaus inför avresan- hemligare än så blev det aldrig.
Efteråt har det ställts frågor om hur företagets offensiva Europaplaner kunde avslöjas under Sundsvallsbesöket. Normalt brukar företagskontakter av det här slaget ske diskret och under sekretess, men på Södra berget skedde affärsmötet öppet med dominans av tjänstemän och företrädare för (S).
Efteråt är den politiska oppositionen i såväl Timrå som Sundsvall kritisk. Mest för att de inte fått någon förhandsinformation. Oppositionsrådet Alicja Kapica (M) undrar varför oppositionen inte var inbjuden och varför man inget fick veta när andra uppenbarligen informerats i förväg.
"Jag blev tagen på sängen när jag fick om det läsa i tidningen", säger Alicja Kapica (M).
– Jag är besviken och irriterad. Självklart har jag respekt för att processen kräver diskretion men när det kommer till en lunch med flera inbjudna borde också den politiska oppositionen ha varit representerad. Jag blev tagen på sängen när jag fick läsa om det i tidningen, säger Kapica.
Att företagets besök läckte ut tycker hon inte är märkligt. Hon anser att en så stor delegation på en offentlig plats i Sundsvall i stället borde ha följts upp av en kommunikationsplan om hur man offentliggör det kinesiska företagsintresset under ordnade former.
Det kinesiska företaget har stora planer - här en bild från företagets hemsida på en planerad fabrik
Kommunalrådet i Timrå, Stefan Dalin (S), är ordförande i det bolag, Torsboda Industrial Park, som är spindeln i nätet i arbetet att locka en storetablering till regionen. Han vill varken kommentera Kinabesöket eller kritiken:
– Vi för samtal med flera intressenter från Norden, Europa och Asien men av hänsyn till våra kunder kommenterar jag inte pågående processer, säger han.
Men hade de som medverkade vid lunchen i måndags fått information som egentligen omfattas av sekretess?
– Som sagt så kommenterar jag inte pågående processer.
Regionrådet Glenn Nordlund (S) var på plats för att representera Region Västernorrland. Frågan om att medverka fick han via Härnösands kommun tidigt i somras, berättar han.
– Jag fanns på plats för att markera en enighet från regionens sida. Jag vet vilket företag det rör sig om men i övrigt vet jag inte särskilt mycket om detaljerna, säger han till ST.
I vintras fick Sundsvalls och Timrå kommuner kritik för att de under flera veckor hemlighöll beskedet från Northvolt om att de inte längre var intresserad av en etablering i Torsboda. Den 14 december kom Northvolts besked vilket hölls hemligt över årsskiftet till den 18 januari."