-----------------------------------------
Executive Order 13848 om att införa vissa sanktioner i händelse av utländsk inblandning i ett val i USA Utrikespolitik
Utfärdat den: 12 september 2018
Jag, DONALD J. TRUMP, USA:s president, finner att förmågan för personer som är belägna, helt eller till väsentlig del, utanför USA att blanda sig i eller undergräva allmänhetens förtroende för val i USA.
Inklusive genom obehöriga tillgång till val- och kampanjinfrastruktur eller hemlig spridning av propaganda och desinformation, utgör ett ovanligt och extraordinärt hot mot USA:s nationella säkerhet och utrikespolitik.
Även om det inte har funnits några bevis för att en främmande makt skulle ändra resultatet eller rösttabellen i något val i USA, har främmande makter historiskt sett försökt utnyttja USA:s fria och öppna politiska system.
På senare år har spridningen av digitala enheter och internetbaserad kommunikation har skapat betydande sårbarheter och förstorat omfattningen och intensiteten av hotet om utländsk störning, vilket illustreras i 2017 års Intelligence Community Assessment.
-------------------------------------------
Jag förklarar härmed en nationell nödsituation för att hantera detta hot.
Avsnitt 1. (a) Senast 45 dagar efter avslutandet av ett val i Förenta staterna ska chefen för National Intelligence, i samråd med cheferna för andra lämpliga verkställande avdelningar och byråer (byråer), göra en bedömning av all information indikerar att en utländsk regering, eller någon person som agerar som ombud för eller på uppdrag av en utländsk regering, har handlat med avsikten eller syftet att blanda sig i valet.
Bedömningen ska i största möjliga utsträckning fastställa vilken typ av utländsk inblandning och alla metoder som används för att verkställa den, de inblandade personerna och den eller de utländska regeringar som godkände, ledde, sponsrade eller stödde den.
Direktören för den nationella underrättelsetjänsten ska överlämna denna bedömning och lämplig stödjande information till presidenten,
(b) Inom 45 dagar efter mottagandet av bedömningen och informationen som beskrivs i avsnitt 1(a) i denna order, åklagaren och Secretary of Homeland Security, i samråd med cheferna för alla andra lämpliga myndigheter.
Och, i förekommande fall, staten och lokala tjänstemän, ska till presidenten, utrikesministern, finansministern och försvarsministern överlämna en rapport som utvärderar, med avseende på valet i USA, som är föremål för den bedömning som beskrivs i avsnitt 1(a) :
(i) i vilken utsträckning utländsk inblandning som riktade in sig på valinfrastruktur väsentligt påverkade infrastrukturens säkerhet eller integritet, rösttabellen eller snabb överföring av valresultat; och
(ii) om någon utländsk inblandning involverade aktiviteter inriktade på infrastrukturen hos, eller hänför sig till, en politisk organisation, kampanj eller kandidat, i vilken utsträckning sådana aktiviteter väsentligt påverkade säkerheten eller integriteten hos den infrastrukturen, inklusive genom obehörig åtkomst till, avslöjande eller hot om avslöjande av, eller ändring eller förfalskning av, information eller data.
-------------------------------------------
Rapporten ska identifiera alla väsentliga faktafrågor med avseende på dessa frågor som justitieministern och Secretary of Homeland Security inte kan utvärdera eller komma överens om när rapporten lämnas in. Rapporten ska även innehålla uppdateringar och rekommendationer, när så är lämpligt, angående korrigerande åtgärder som ska vidtas av Förenta staternas regering, andra än de sanktioner som beskrivs i avsnitt 2 och 3 i denna order.
(c) Chefer för alla relevanta byråer ska överföra all information som är relevant för utförandet av direktörens uppgifter enligt denna order till chefen för den nationella underrättelsetjänsten, om det är lämpligt och förenligt med tillämplig lag. Om relevant information framkommer efter inlämnandet av rapporten som föreskrivs i avsnitt 1(a) i denna order, ska direktören, i samråd med cheferna för alla andra lämpliga byråer, ändra rapporten, på lämpligt sätt, och justitieministern och sekreteraren of Homeland Security ska ändra den rapport som krävs enligt § 1(b), när så är lämpligt.
(d) Ingenting i denna ordning ska hindra chefen för någon byrå eller någon annan lämplig tjänsteman från att när som helst genom lämplig kanal lämna anbud till presidenten, någon analys, information, bedömning eller utvärdering av utländsk inblandning i ett val i USA. .
(e) Om information som indikerar att utländsk inblandning i ett stat-, stam- eller lokalval inom USA har ägt rum, kan den inkluderas, när så är lämpligt, i den bedömning som föreskrivs i avsnitt 1(a) i denna order eller i rapporten som föreskrivs i avsnitt 1(b) i denna order, eller lämnas till presidenten i en oberoende rapport.
(f) Senast 30 dagar efter dagen för denna order ska statssekreteraren, finansministern, justitieministern, sekreteraren för inrikessäkerhet och chefen för den nationella underrättelsetjänsten utveckla ett ramverk för processen som kommer att användas för att utföra sina respektive ansvarsområden enligt denna order.
Ramverket, som kan klassificeras helt eller delvis, ska fokusera på att säkerställa att myndigheter fullgör sina skyldigheter enligt denna förordning på ett sätt som upprätthåller metodologisk konsekvens; skyddar brottsbekämpande eller annan känslig information och underrättelsekällor och metoder
Parlamentet upprätthåller en lämplig åtskillnad mellan underrättelsefunktioner och politiska och juridiska bedömningar.
Parlamentet säkerställer att ansträngningar för att skydda valprocesser och valinstitutioner är isolerade från politisk fördom.
Sec. 2. (a) All egendom och intressen i egendom som finns i USA, som hädanefter kommer inom USA, eller som är eller hädanefter kommer inom ägo eller kontroll av någon amerikansk person av följande personer är blockerade och kan inte överföras, betalas, exporteras, dras tillbaka eller på annat sätt behandlas med: någon utländsk person som bestäms av finansministern, i samråd med statssekreteraren, justitieministern och hemsäkerhetssekreteraren:
(i) att direkt eller indirekt ha engagerat sig i, sponsrat, dolt eller på annat sätt varit delaktig i utländsk inblandning i ett val i USA;
(ii) att ha materiellt assisterat, sponsrat eller tillhandahållit ekonomiskt, materiellt eller tekniskt stöd för, eller varor eller tjänster till eller till stöd för, någon aktivitet som beskrivs i underavsnitt (a)(i) i detta avsnitt eller någon person vars egendom och intressen i egendom är blockerade enligt denna order; eller
(iii) att ägas eller kontrolleras av, eller ha agerat eller påståtts agera för eller på uppdrag av, direkt eller indirekt, någon person vars egendom eller intressen i egendom är blockerade i enlighet med denna order.
(b) Executive Order 13694 av den 1 april 2015, ändrad genom Executive Order 13757 av den 28 december 2016, förblir i kraft. Denna order är inte avsedd att och tjänar inte till att begränsa finansministerns utrymme för skönsmässig bedömning att utöva de befogenheter som föreskrivs i verkställande order 13694.
När så är lämpligt, finansministern, i samråd med justitieministern och statssekreteraren. , får utöva de befogenheter som beskrivs i förordning 13694 eller andra befogenheter i förening med finansministerns utövande av befogenheter som föreskrivs i denna ordning.
(c) Förbuden i underavsnitt (a) i detta avsnitt gäller utom i den utsträckning som anges i lagar, eller i förordningar, order, direktiv eller licenser som kan utfärdas i enlighet med denna order, och oavsett ingångna kontrakt eller licenser eller tillstånd som beviljats före datumet för denna order.
Sec. 3. Efter överföringen av den bedömning som föreskrivs i avsnitt 1(a) och rapporten som föreskrivs i avsnitt 1(b):
(a) finansministern ska granska den bedömning som föreskrivs i avsnitt 1(a) och rapporten som föreskrivs i avsnitt 1(b), och i samråd med statssekreteraren, justitieministern och hemsäkerhetssekreteraren , införa alla lämpliga sanktioner i enlighet med avsnitt 2(a) i denna order och alla lämpliga sanktioner som beskrivs i avsnitt 2(b) i denna order; och sektorer av jämförbar strategisk betydelse som den utländska regeringen).
Rekommendationen ska innefatta en bedömning av effekten av de rekommenderade sanktionerna på Förenta staternas och dess allierades ekonomiska och nationella säkerhetsintressen.
Alla rekommenderade sanktioner ska kalibreras på lämpligt sätt till omfattningen av den identifierade främmande inblandningen och kan inkludera en eller flera av följande med avseende på varje utländsk person som riktas mot:
(i) blockera och förbjuda alla transaktioner i en persons egendom och intressen i egendom som lyder under USA:s jurisdiktion;
(ii) exportlicensrestriktioner enligt någon lag eller förordning som kräver förhandsgranskning och godkännande av Förenta staternas regering som ett villkor för export eller återexport av varor eller tjänster;
(iii) förbud för amerikanska finansinstitut att ge lån eller tillhandahålla krediter till en person;
(iv) restriktioner för transaktioner i utländsk valuta där en person har något intresse;
(v) förbud mot överföringar av krediter eller betalningar mellan finansinstitut, eller av, genom eller till något finansinstitut, till förmån för en person.
(vi) förbud för personer i USA att investera i eller köpa aktier eller skulder från en person;
(vii) uteslutning av en persons främmande företagstjänstemän från USA;
(viii) ålägga en persons utländska chefer någon av de sanktioner som beskrivs i detta avsnitt; eller
(ix) alla andra åtgärder som är tillåtna enligt lag.
Sec. 4. Jag fastställer härmed att donationer av den typ av föremål som anges i avsnitt 203(b)(2) i IEEPA (50 USC 1702(b)(2)) av, till eller till förmån för någon person vars egendom och intressen i egendom är blockerade i enlighet med denna order skulle allvarligt försämra min förmåga att hantera den nationella nödsituation som förklarats i denna order, och jag förbjuder härmed sådana donationer enligt avsnitt 2 i denna order.
Sec. 5. Förbuden i avsnitt 2 i denna förordning omfattar följande:
(a) tillhandahållande av bidrag eller tillhandahållande av medel, varor eller tjänster av, till eller till förmån för någon person vars egendom och intressen i egendom är blockerade i enlighet med denna order; och
(b) mottagande av bidrag eller tillhandahållande av medel, varor eller tjänster från någon sådan person.
Sec. 6. Jag finner härmed att obegränsad inresa för invandrare och icke-immigranter till USA för utlänningar vars egendom och intressen i egendom är blockerade i enlighet med denna order skulle vara skadlig för Förenta staternas intressen, och jag avbryter härmed inresan till USA , som invandrare eller icke-invandrare, av sådana personer. Sådana personer ska behandlas som personer som omfattas av avsnitt 1 i proklamation 8693 av den 24 juli 2011 (avstängning av inresa för utlänningar som omfattas av FN:s säkerhetsråds reseförbud och sanktioner för internationella nödlagar om ekonomiska makter).
Sec. 7. (a) Varje transaktion som undviker eller undviker, har syftet att undvika eller undvika, orsakar en överträdelse av eller försöker bryta mot något av förbuden som anges i denna order är förbjudna.
(b) Varje konspiration som bildas för att bryta mot något av förbuden som anges i denna order är förbjuden.
(a) termen ”person” avser en individ eller enhet.
(b) termen "enhet" betyder ett partnerskap, en förening, en trust, ett joint venture, ett företag, en grupp, en undergrupp eller annan organisation;
(c) termen "person i USA" avser varje amerikansk medborgare, permanent bosatt utlänning, enhet organiserad enligt lagarna i USA eller någon jurisdiktion inom USA (inklusive utländska filialer), eller någon person (inklusive en utländsk person) ) i USA;
(d) termen "valinfrastruktur" avser informations- och kommunikationsteknologi och -system som används av eller på uppdrag av den federala regeringen eller en stat eller lokal regering för att hantera valprocessen, inklusive väljarregistreringsdatabaser, röstningsmaskiner, utrustning för rösttabeller, och utrustning för säker överföring av valresultat;
(e) termen "Val i USA" betyder val till federalt ämbete som hålls på eller efter datumet för denna order;
(f) termen "utländsk inblandning", med avseende på ett val, inkluderar alla hemliga, bedrägliga, bedrägliga eller olagliga handlingar eller försök till handlingar av en utländsk regering, eller av någon person som agerar som agent för eller på uppdrag av en utländsk regering, genomförd med syftet eller effekten att påverka, undergräva förtroendet för eller ändra resultatet eller det rapporterade resultatet av valet, eller undergräva allmänhetens förtroende för valprocesser eller -institutioner;
(g) termen "utländsk regering" avser varje nationell, statlig, provinsiell eller annan styrande myndighet, något politiskt parti eller någon tjänsteman från någon styrande myndighet eller politiskt parti, i varje fall i ett annat land än USA;
(h) termen "dold", med avseende på en handling eller försök till handling, betyder att den kännetecknas av en avsikt eller en uppenbar avsikt att en utländsk regerings roll inte kommer att vara uppenbar eller erkänd offentligt; och
(i) termen "stat" betyder flera stater eller någon av USA:s territorier, beroenden eller ägodelar.
Sec. 9. För de personer vars egendom och intressen i egendom är blockerade i enlighet med denna order som kan ha en konstitutionell närvaro i USA, finner jag att på grund av möjligheten att överföra pengar eller andra tillgångar omedelbart, måste sådana personer meddelas i förväg om åtgärder. att vidtas i enlighet med detta beslut skulle göra dessa åtgärder verkningslösa.
Jag fastställer därför att för att dessa åtgärder ska vara effektiva för att ta itu med den nationella nödsituation som förklarats i denna order, behöver det inte finnas något förhandsmeddelande om en förteckning eller beslut som gjorts i enlighet med avsnitt 2 i denna order.
Sec. 10. Ingenting i denna order ska förbjuda transaktioner för utförandet av den amerikanska regeringens officiella verksamhet av anställda, bidragstagare eller entreprenörer därav.
Sec. 11. Finansministerns sekreterare är härmed bemyndigad att i samråd med justitieministern och statssekreteraren vidta sådana åtgärder, inklusive utfärdande av regler och förordningar, och att använda alla befogenheter som tilldelats presidenten av IEEPA. nödvändigt för att utföra syftena med denna order.
Finansministern kan omdelegera vilken som helst av dessa funktioner till andra tjänstemän inom finansdepartementet i enlighet med tillämplig lag.
Alla myndigheter i Förenta staternas regering uppmanas härmed att vidta alla lämpliga åtgärder inom sina befogenheter för att genomföra bestämmelserna i denna order.
Sec. 12. Finansministerns sekreterare är härmed bemyndigad att i samråd med justitieministern och statssekreteraren överlämna de återkommande och slutliga rapporterna till kongressen om den nationella nödsituation som förklarats i denna ordning, i enlighet med paragraf 401(c) i NEA (50 USC 1641(c)) och avsnitt 204(c) i IEEPA (50 USC 1703(c)).
Sec. 13. Denna order ska implementeras i enlighet med 50 USC 1702(b)(1) och (3).
Sec. 14. (a) Ingenting i denna ordning ska tolkas för att försämra eller på annat sätt påverka:
(i) den befogenhet som enligt lag beviljas en verkställande avdelning eller byrå, eller chefen för denna; eller
(ii) funktionerna för direktören för kontoret för förvaltning och budget i samband med budgetförslag, administrativa eller lagstiftningsförslag.
(b) Denna order ska genomföras i enlighet med tillämplig lag och under förutsättning att anslag finns tillgängliga.
(c) Denna order är inte avsedd att, och skapar inte, några rättigheter eller förmåner, materiella eller processuella, verkställbara enligt lag eller i rättvisa av någon part gentemot USA, dess departement, byråer eller enheter, dess tjänstemän, anställda , eller agenter eller någon annan person.
DONALD J. TRUMP
-------------------------------------------
Här är Joe Bidens förlängning av Donald J Trumps Exekutiv order 13848 gällande Utländsk Valpåverkan från 2018.
Meddelande om fortsättningen av den nationella nödsituationen med hänsyn till utländsk inblandning i eller undergrävande av allmänhetens förtroende i valet i USA
Den 12 september 2018, genom Executive Order 13848, utropade presidenten en nationell nödsituation i enlighet med International Emergency Economic Powers Act (50 USC 1701 et seq .) för att hantera det ovanliga och extraordinära hotet mot den nationella säkerheten och utrikespolitiken i landet USA utgörs av hotet om utländsk inblandning i eller undergräver allmänhetens förtroende för valet i USA.
Även om det inte har funnits några bevis för att en främmande makt skulle ändra resultatet eller rösttabellen i något val i USA, har främmande makter historiskt sett försökt utnyttja USA:s fria och öppna politiska system.
Under de senaste åren har spridningen av digitala enheter och internetbaserad kommunikation skapat betydande sårbarheter och förstorat omfattningen och intensiteten av hotet om utländsk störning.
Förmågan hos personer som befinner sig, helt eller till väsentlig del, utanför USA att blanda sig i eller undergräva allmänhetens förtroende för val i USA, inklusive genom obehörig åtkomst till val- och kampanjinfrastruktur eller hemlig spridning av propaganda och desinformation, fortsätter att utgör ett ovanligt och extraordinärt hot mot USA:s nationella säkerhet och utrikespolitik.
Detta meddelande ska publiceras i det federala registret och sändas till kongressen.
VITA Huset, 7 september 2021.