Putins Kock Rekryterar I Aftonbladet

2022-08-09

När det bara måste bli så in i helvete dumt men svensken tuggar på 😃
1:a Aprilskämten ligger snart i lä av detta.
Herr Forsberg skrev nyss om elräkningen på 100 000 kr och verkar helt ha missat att Nordkorea erbjudit Ryssland 100 000 frivilliga soldater.
Kan det vara planerat eller är karln byfåne på riktigt 😉
--> --> -->
”Putins kock” på fängelseturné – rekryterar rånare och mördare.
”Putins kock” turnerar runt i fängelser för att rekrytera soldater till Wagnergruppen.
Uppåt 1 000 mördare och rånare ska ha lockats med benådning och gratis likkistor.
Nu förflyttas de till frontlinjen i Donbass för att strida mot Ukraina.
Uppåt 75 000 ryska soldater har dödats eller skadats sedan invasion av Ukraina inleddes, enligt västerländska underrättelsetjänster.
Ryssland förlitar sig på att Wagnergruppen ska täppa till luckorna – och nu har grundaren Jevgenij Prigozjin, även kallad ”Putins kock” personligen gett sig ut på jakt efter rekryter, rapporterar Telegraph och hänvisar till en rysk oppositionssajt.
Prigozjin ska ha rest runt på 17 fängelser i Ryssland och övertalat närmare 1 000 dömda brottslingar.
Vältränade mördare och rånare har varit av särskilt intresse, enligt en rysk människorättsorganisation som talat med vittnen i fängelset.
– De som sitter inne för narkotika- eller sexbrott väljs normalt inte ut, säger ett vittne.
Benådade av Putin
De utvalda får sedan genomgå flera tester i fängelset innan de skeppas vidare till grundutbildningen.
– Wagnergruppen väljer bort äldre och personer med allvarliga sjukdomar. För att kontrollera dem ombeds de att göra armhävningar och situps på golvet, de utför även andra fysiska övningar, säger en av internerna.
Med löfte om presidentens benådning, en månadslön på motsvarande 33 000 kronor och en gratis likkista till familjen om man dödas i strid har många valt att tacka ja.
Efterlyst av FBI
Wagnergruppen tros ha uppstått i samband med Rysslands invasion av Ukraina 2014 och har sedan dess krigat i ryska intressen, i bland annat Mozambique, Libyen och Centralafrikanska republiken.
Den ryske oligarken Jevgenij Prigozjin har pekats ut som finansiären bakom privatarmén. Smeknamnet fick han när fotograferades i kockklädsel i samband med en middag för Vladimir Putin. Han har tidigare drivit flera restauranger och cateringfirmor.
Nu är han efterlyst av FBI, misstänkt för att ha försökt manipulera den amerikanska valsystemet och öka stödet för Donald Trump under presidentvalet 2016.

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram