" Det finska telekombolaget ska tillhandahålla utrustning från sin Airscale-portfölj. Parterna har sedan tidigare arbetat med varandra.
”Denna historiska affär förstärker vårt långvariga partnerskap med Bharti Airtel. Jag ser fram emot vårt fortsatta vårt framgångsrika långsiktiga samarbete på den här viktiga och dynamiska marknaden”, kommenterar Nokias vd Pekka Lundmark.
Även svenska Ericsson har slutit avtal med Bharti Airtel. Telekomföretaget ska även de installera 5G-teknik i Indien åt det indiska företaget, med start den här månaden.
”Vi ser fram emot att stödja Bharti Airtel i dess utbyggnad av 5G i Indien”, säger Ericssons vd Börje Ekholm.
Bharti Airtel är ett indiskt multinationellt telekommunikationsföretag baserat i New Delhi. Avtalen med Nokia och Ericsson kommer efter att Indien slutfört auktionen av 5G-spektrum.
Samsung ingår även dem i avtalet och kommer agera leverantör. Till skillnad från Nokia och Ericsson är Samsung en ny samarbetsparter åt Bharti Airtel.
”Samsung är glada över att inleda denna 5G-resa tillsammans med Airtel för att leverera innovativa lösningar som kommer att bidra till att främja Indiens entreprenörsanda och öppna upp ett nytt paradigm för landet”, uppger Samsungs chef för nätverkstjänster Paul Cheun.
Bharti Airtel är ett indiskt multinationellt telekommunikationsföretag baserat i New Delhi. Avtalen med de tre leverantörerna kommer efter att Indien slutfört auktionen av 5G-spektrum."