SvD Om USA-Lurat Sverige I Kinesisk Media

2022-07-18
Ja det ser minsann alltmer ut som att ett amerikanskt valfusk kommer att kunna få hyfsat alienerande konsekvenser för ett litet exportberoende land vars humanitära stormaktskap bygger på att ett fåtal svenskar på ett brutalt vis brukar lägga sig i andra länders inre angelägenheter 😉
" Rapporteringen om Sverige i kinesisk media har ökat rejält de senaste månaderna, visar en ny rapport från Nationellt kunskapscentrum om Kina vid Utrikespolitiska institutet, UI, som SvD tagit del av.
Intresset handlar om Nato-utvidgningen och Sveriges roll i den, som kinesiska medier menar kan få stor betydelse för Europas säkerhetssituation.
Bilden som träder fram i medierapporteringen är att Sverige låter sig förledas av USA – som ”kidnappat” Nato – och struntar i århundraden av neutralitet för att i panik kasta sig in i en militär allians.
Den statliga nyhetsbyrån Xinhua har till exempel framhållit att svenska Socialdemokraternas godkännande av en Natoansökan innebär en förändring i grunden av partiets inställning till alliansen och att det har mötts av mycket hård kritik från svenska folket.
Just att Sverige genom sin Nato-ansökan bryter en lång historia av att vara neutralt är något som återkommer ofta i den kinesiska rapporteringen, säger rapportförfattaren Hillevi Pårup på UI. Gärna med historier om hur Sverige tidigare var noga med sin neutralitetspolitik och Natomotstånd, förklarade av Kinas Europakännare.
– Man berättar om att det finns mycket i beslutet som inte följer hur Sverige brukar ta beslut i sådana här frågor, att det inte är demokratiskt förankrat, säger Pårup.
CCTV, en statlig TV-kanal, rapporterar om att ett svenskt Natomedlemskap kommer att bidra till instabilitet och otrygghet i Europa. Inte bara för att det ökar Natos storlek, utan också på grund av Sveriges militära förmåga och geografiska läge.
Ett svenskt och finländskt Natomedlemskap ses i Kina som en provokation mot Moskva i och med ländernas närhet till Rysslands landsgränser, visar rapporten, som kartlagt rapporteringen i kinesiska medier kring Natos expansion norrut.
– Jag tror inte att den intensifierade rapporteringen i media beror på att Kina är förvånade att Sverige vill gå med i Nato, de skriver det här snarare för att det passar in i det kinesiska narrativet om Nato, säger Hillevi Pårup.
Det narrativet följer Rysslands om att Nato är en fara för världens säkerhet som bidrar till krig och konflikt snarare än fred, övertaget av USA, med en strategi att måla upp nya hotbilder för att legitimera dess fortsatta existens och utvidgning. Kinesisk media menar att Nato för att kunna skapa nya hotbilder gjort Kina till permanent fiende.
Global Times hävdar att USA använder kriget i Ukraina för att överdriva hotet från Ryssland och därigenom skapa en ”säkerhetsoro”, vilket har fått ”neutrala länder” som Sverige att luras in i Nato, skriver Hillevi Pårup i rapporten.
– Samtidigt finns en berättelse som är lite motstridig och den handlar om att Nato är en splittrad allians som tappar i styrka och där USA har svårt att behålla kontrollen över sina allierade, säger Pårup.
En viktig ingrediens i hur kinesisk media rapporterar om Nato handlar om hur Nato börjar utgöra ett hot mot Kinas närområde, genom partnerskap med Kinas grannar i regionen.
Att måla upp en hotbild från Nato blir en effektiv kuliss mot vilken man kan rekrytera vänner till det som en del forskare i väst kallat Pekings svar på Nato, Kinas globala säkerhetsinitiativ, GSI, enligt Hillevi Pårup. GSI presenterades av Kinas president Xi Jinping i våras och har som mål att ”bygga en balanserad, effektiv och hållbar säkerhetsarkitektur”.
– Det är riktat mot de länder som Kina ser som sina allierade i dag.
Men snarare än en alternativ försvarsallians ska man nog förstå GSI som en vision om en framtida global styrning, säger Pårup.
Kinesisk media har också lyft fram att om Sverige och Finland går med i Nato så skulle alla medlemmar i Arktiska rådet utom Ryssland vara Natomedlemmar. Det är relevant i ljuset av Kinas ökande intresse för vattenvägen över Arktis, som väntas öppnas upp i och med den globala uppvärmningen.
– Det är en aspekt av Natoutvidgningen som har en direkt koppling till Kina och som skulle kunna påverka dem, säger Hillevi Pårup."

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram